Maliye Bakanı Şimşek: -"(Kira Beyannamesi Sistemi kapsamında) 2012 yılında 1 milyon 200 bin…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek:
  -"(Kira Beyannamesi Sistemi kapsamında) 2012 yılında 1 milyon 200 bin…

Maliye Bakanı Şimşek: -"(Kira Beyannamesi Sistemi kapsamında) 2012 yılında 1 milyon 200 bin vatandaşımıza bilgilendirme mektubu gönderirken bu yıl 1 milyon 500 bin kişiye mektup gönderdik" -"Geçtiğimiz dönemde 372 bin 208 vatandaşımıza ilk defa mükellefiyet tesis edildi ve kira beyannameleri e-ortamda alındı. Beyan edilen kira gelirlerinde yüzde 29, kira gelirini beyan eden mükellef sayısında ise yüzde 35 artış oldu" -"Vatandaşlarımızın da katkısıyla 2013 yılı hedefimiz olan 317 milyar 948 milyon lirayı da yakalayacağız"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kira Beyannamesi Sistemiyle ilgili 2012 yılında 1 milyon 200 bin vatandaşa bilgilendirme mektubu gönderdiklerini hatırlatarak, bu yıl ise 1 milyon 500 bin kişiye mektup gönderildiğini kaydetti.
     Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, vergi dairelerini daha çağdaş ve etkin konuma getirdiklerini, bugün, internet Vergi Dairesi uygulaması ile mükelleflerin neredeyse tamamının vergi dairesine gitmeden internet üzerinden beyannamelerini verebildiklerinin altını çizdi.
     Böylece beyanname dönemlerinde vergi dairelerinde oluşan kuyrukları kaldırdıklarını ve aynı şekilde ödemelerde de kolaylıklar sağladıklarını ifade eden Şimşek, "Örneğin, artık, internet bankacılığıyla, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve trafik cezası gibi bazı ödemeler kredi kartı aracılığıyla, aynı şekilde gayrimenkul sermaye iradı mükelleflerimiz de gelir vergilerini anlaşmalı banka kredi kartları ile ödeyebiliyorlar. Vatandaşımıza kolaylık adına, 25 bankaya ve PTT'ye vergi tahsilatı yetkisi verdik ve bu sayede elektronik tahsilat yapılabiliyor" ifadelerini kullandı.
     Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ni 2011 ve müteakip yıllar için vatandaşların hizmetine sunduklarını anımsatan Şimşek, "Bu sistemle 2012 yılında 1 milyon 200 bin vatandaşımıza bilgilendirme mektubu gönderirken bu yıl 1 milyon 500 bin kişiye mektup gönderdik. Bu sayede geçtiğimiz dönemde 372 bin 208 vatandaşımıza ilk defa mükellefiyet tesis edildi ve kira beyannameleri e-ortamda alındı. Beyan edilen kira gelirlerinde yüzde 29, kira gelirini beyan eden mükellef sayısında ise yüzde 35 artış oldu" açıklamasında bulundu.
     Şimşek, e-ticaretin izlenmesi ve bu alandaki vergi kayıp ve kaçağın önlenmesi için de çalışmalar yürüttüklerini belirterek, bu konuda ilk olarak elektronik ticaret yapan/yapacak olan mükellefler için "e-girişimci" web sitesini faaliyete geçirdiklerini bildirdi.
     Vergi borcu olan mükelleflerin borçlarıyla ilgili kısa mesaj (SMS) yoluyla bilgilendirme amacıyla protokol imzaladıklarını da vurgulayan Şimşek, Kısa Mesaj Bilgilendirme Servisiyle (KMBS), MTV hesabı ve borç sorgusu gibi hizmetleri sunmayı sürdürdüklerini kaydetti.
     Bakan Şimşek, bütün bu çalışmalar ile 2012 yılı vergi tahsilatı hedefinin ülke genelinde yakalandığını kaydederek, vatandaşların da katkısıyla 2013 yılı hedefi olan 317 milyar 948 milyon liranın da yakalanacağının altını çizdi.
    
    
    

Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir