Maliye Bakanı Şimşek: "Finans piyasaları Türkiye'nin notunu daha yüksek seviyede zaten uzun…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek: 
  "Finans piyasaları Türkiye'nin notunu daha yüksek seviyede
  zaten uzun…

Maliye Bakanı Şimşek: "Finans piyasaları Türkiye'nin notunu daha yüksek seviyede zaten uzun süredir belirlemiş durumda" -"Reyting kuruluşları biraz daha geriden geliyorlar, ama biz yine de Fitch'in attığı adımı takdirle karşılıyoruz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finans piyasalarının Türkiye'nin notunu, uzun süredir zaten daha yüksek belirlemiş durumda olduğunu belirterek, "Reyting kuruluşları biraz daha geriden geliyorlar, ama biz yine de Fitch'in attığı adımı takdirle karşılıyoruz" dedi.
     Şimşek, Pamukkale Üniversitesi'nin 2012-2013 akademik yılı açılışı için geldiği Denizli'de, valiliği ve belediyeyi ziyaret etti.
     Valilik ziyaretinde, gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "bunu yeterli bulmadığı" yönündeki açıklamasını hatırlatarak, "Türkiye'nin gerçekçi kredi notunun ne olması gerektiği" şeklindeki bir soru üzerine, Türkiye'deki siyasi istikrara, bütçe ve kamu borç dinamiklerindeki iyileşmeye, Türkiye'nin büyüme potansiyeli ve performansına bakılırsa, Türkiye'nin daha iyi bir notu hak ettiğini ifade etti.
     Bu noktada reyting kuruluşlarının, piyasaları hep geriden takip ettiğini dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:
     "Reyting kuruluşları hep geriden takip etti. Ama finans piyasaları, Türkiye'yi hep daha yukarıda fiyatlandırdı. Yani finans piyasalarına bakarsanız, Türkiye'nin, gelişmiş ülkelerle faiz farkına, risk göstergelerine bakarsanız, Türkiye'nin daha iyi fiyat artığını zaten göreceksiniz. Önemli olan ülkemizin Batı ile, Batı'nın en gelişmiş ülkeleriyle arayı hızlı bir şekilde kapatması, başarımızın takdir edilmesi, tescil edilmesi önemli.
     Finans piyasaları Türkiye'nin notunu daha yüksek seviyede zaten uzun süredir belirlemiş durumda. Reyting kuruluşları biraz daha geriden geliyorlar, ama biz yine de Fitch'in attığı adımı takdirle karşılıyoruz. Çünkü, hakikaten Türkiye'nin geldiği noktayı göstermesi açısından önemli."
    
     -"Özel sektör daha uzun vadeli ve düşük maliyetli kaynağa ulaşacak"-
    
     Şimşek, bunun özel sektöre de kamuya da olumlu yansımalarının olduğunu, Hazine'nin borçlanma faizinin yüzde 7'nin altına indiğine işaret ederek, "Ben eminim ki, bu not artışlarıyla birlikte önümüzdeki dönemde tabii ki bunun devamıyla birlikte özel sektörün uzun vadeli, düşük maliyetli kaynaklara erişimi de daha mümkün hale gelecek" dedi.
     Bakan Şimşek, belediyeyi ziyaretinde yaptığı konuşmada ise Denizli'nin son dönemde büyük bir değişim geçirdiğini ifade ederek, Belediye Başkanı Osman Zolan'ı çalışmalarından dolayı tebrik etti.
     Başarının temelinde uyumlu çalışmanın yattığını dile getiren Şimşek, "Uyum olmadığı zaman başarı da sağlanamıyor. Uyum olunca ise ilave imkanlar olmasa bile büyük başarılar sağlanıyor. Demek ki, bu şehirde valisinden belediye başkanına, sivil toplum örgütlerine kadar muazzam bir uyum var. Bu çok önemli. Bu beraberinde başarıyı getiriyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir