Maliye Bakanı Şimşek: -"Cari açık, aylık bazda 1,2 milyar dolar ile son 34 aydaki en düşük…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek:
  -"Cari açık, aylık bazda 1,2 milyar dolar ile son 34 aydaki
  en düşük…

Maliye Bakanı Şimşek: -"Cari açık, aylık bazda 1,2 milyar dolar ile son 34 aydaki en düşük seviyesindedir" -"Bu başarı, Türk iş dünyasının, Avro Bölgesi'nde derinleşen borç krizine ve artan küresel belirsizliklere rağmen elde ettiği bir başarıdır"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açığın aylık bazda 1,2 milyar dolar ile son 34 aydaki en düşük seviyesinde olduğunu belirterek, "Bu başarı, Türk iş dünyasının, Avro bölgesinde derinleşen borç krizine ve artan küresel belirsizliklere rağmen elde ettiği bir başarıdır" dedi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan cari işlemler dengesini değerlendiren Maliye Bakanı Şimşek, Ağustos ayında cari açıktaki daralmanın hız kazanarak devam ettiğini bildirdi. Cari açığın aylık bazda 1,2 milyar dolar ile son 34 aydaki en düşük seviyesinde olduğunu ifade eden Şimşek, açığın yıllık bazda ise 59 milyar dolara gerilediğini hatırlattı.
     Böylece enerji ithalatı hariç cari açığın 190 milyon dolar civarına gerilediğine dikkati çeken Maliye Bakanı, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Bu başarı, Türk iş dünyasının, Avro Bölgesi'nde derinleşen borç krizine ve artan küresel belirsizliklere rağmen elde ettiği bir başarıdır. Cari açığın daralmasında turizm gelirlerinde yaşanan artış da etkili olmuştur. Net turizm gelirimiz yıllık bazda 18,8 milyar dolara ulaşmıştır. Bu olumlu gelişmelerin yanı sıra Türkiye küresel yatırımcı için bir cazibe merkezi olmaya devam etmiştir. Sadece Ağustos ayında rezerv varlıklarımızı 6,9 milyar dolar artırmış olduk."
     Yıl sonu itibariyle cari işlemler açığının GSYH'ye oranının yüzde 7,3'e ineceğini tahmin ettiklerini kaydeden Şimşek, cari açığa dair bu olumlu gelişmelerin, Türkiye ekonomisine ilişkin risk algısını daha da iyileştireceğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir