Maliye Bakanı Şimşek, büyüme rakamlarını değerlendirdi: -"Türkiye ekonomisi yılın ikinci…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek, büyüme rakamlarını değerlendirdi:
  -"Türkiye ekonomisi yılın ikinci…

Maliye Bakanı Şimşek, büyüme rakamlarını değerlendirdi: -"Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,9 büyümüştür. Bu dönemde Avro Bölgesi daralmış, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke ekonomisi yavaşlamıştır. Bu nedenle Türkiye'nin gösterdiği yüzde 2,9'luk büyüme küçümsenecek bir performans değildir" -"Büyümenin yıl sonunda yüzde 4'ün bir miktar altında kalması sürpriz olmayacak"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,9 büyüdüğünü ifade ederek, "Bu dönemde Avro Bölgesi daralmış, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke ekonomisi yavaşlamıştır. Bu nedenle Türkiye'nin gösterdiği yüzde 2,9'luk büyüme küçümsenecek bir performans değildir" dedi.
     Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, bugün açıklanan rakamların, yumuşak iniş sürecinin, hedefler doğrultusunda devam ettiğini gösterdiğini belirtti.
     Büyümenin kompozisyonuna bakıldığında yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi, ikinci çeyrekte de büyümeye en büyük katkının 5,7 puan ile net ihracattan geldiğinin görüldüğüne işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:
     "Mevsimsellikten arındırılmış rakamlar ise ikinci çeyrekte büyümenin bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 arttığını ve iç talepteki daralmaya rağmen ekonomimizin yılın ilk çeyreğine göre ivme kazandığını göstermektedir.
     Yılın ikinci yarısına dair göstergeler ise ekonominin daha ılımlı büyüyeceğini işaret etmektedir. En büyük ticari ortağımız olan Avrupa Birliği'nin daralmakta olduğu ve küresel ekonomide aşağı yönlü risklerin ağırlık kazandığı göz önüne alındığında, büyümenin yıl sonunda yüzde 4'ün bir miktar altında kalması sürpriz olmayacaktır."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir