Maliye Bakanı Şimşek: -"Bu sene bütçe hedeflerimizi tutturmak için bayağı çalışmamız lazım. O…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek:
  -"Bu sene bütçe hedeflerimizi tutturmak için bayağı 
  çalışmamız lazım. O…

Maliye Bakanı Şimşek: -"Bu sene bütçe hedeflerimizi tutturmak için bayağı çalışmamız lazım. O yönde de bir irade var" -"Geçmişte Cumhurbaşkanlığı seçimleri hep sancılı olmuştu. Türkiye normalleşiyor, dolayısıyla bundan sonraki süreç daha normal, her yerde olduğu gibi bekleniyor"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mayıs ayı bütçe rakamlarının fazla abartılmaması gerektiğini düşündüğünü belirterek, "Bu sene bütçe hedeflerimizi tutturmak için bayağı çalışmamız lazım. O yönde de bir irade var" dedi.
     Bakan Şimşek, Panora'da Elizinn Restoran'ın açılışına katıldı. Açılışta Bakan Şimşek'in yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zelkif Kazdal, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, AK Parti Ankara Milletvekili Fatih Şahin, CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün ve AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan da yer aldı.
     Bakan Şimşek, açılış kurdelesini kestikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Haziran ayında beklenen bütçe rakamlarına ilişkin beklentileri sorması üzerine Bakan Şimşek, geçen yıl Haziran ayı bütçe rakamlarının çok iyi olduğunu, geçen sene yeniden yapılandırma kapsamında 5 milyar lira peşin ödeme yapıldığını, böylece ilave gelir elde ettiklerini söyledi. Bu sene Haziran ayında söz konusu gelirin olmayacağını belirten Şimşek, şunları kaydetti:
     "Bunun yanı sıra Haziran ayında biz memurlarımızın zamlı maaşlarını ödeyeceğiz. Bir önceki 5 aylık ödemeyi de yapacağız. Bir yandan bir defalık ilave bir harcama var. Bir de geçen senenin yapılandırmadan kaynaklanan gelirleri olmayacak. Dolayısıyla Haziran rakamları bir önceki seneye göre kötü olacak. Biz hep şunu söyledik, 'bütçe rakamları çok inişli-çıkışlı olabilir. Bunlara çok fazla rağbet etmeyin' önemli olan yıl sonu hedeflerini tutturmak. Bu sene bir önceki seneye, hatta 2010'a göre hedefleri tutturmada işimiz önceki yıllar gibi kolay olmayacak, ama tabi ki irademiz güçlü, ne gerekiyorsa yapacağız.
     Bu sene ekonomi nispeten daha yavaş seyrediyor. Bunun bir miktar etkisi, yansımaları var. 'Mayıs ayında rakamlar bir miktar cesaret verici' derken şunu kastetmiştim; yılın ilk 4 ayında vergi gelirlerinin performansı iyi değildi. Ama Mayıs'tan itibaren bir kıpırdanma söz konusu oldu. Ben o anlamda 'cesaret verici, teşvik edici bir gelişme var' diye ifade ettim, ama şu da bir gerçek; bu sene bütçe hedeflerimizi tutturmak için bayağı çalışmamız lazım. O yönde de bir irade var.
     Geçen seneler biz hem bütçe hedeflerini çok rahat tutturduk hem de Ulaştırma Bakanlığı'na olsun, diğer bakanlıklara olsun çok ciddi ilave harcama imkanları sunmuştuk. Bu sene o imkanlar 2010 kadar, 2011 kadar rahat olmayacak. Zaten ben yıl başından beri uyarıyorum. Bütçe performansımız iyi fakat aylık rakamlar çok inişli-çıkışlı olabilir. Dikkat ederseniz ben basın toplantılarını 3 ayda bir yapıyorum. Çünkü 3 aylık trendlere bakıyoruz. Bizim için önemli olan yıl sonu hedeflerimizdir. Hala tutturma konusunda çaba göstermemiz gerektiği ortada. Ben Mayıs rakamlarının abartılmaması gerektiği kanısındayım."
     Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi ile ilgili bir yorum yapıp yapmayacağının sorulması üzerine de Bakan Şimşek, "Anayasa Mahkememiz gereken kararı verdi. Geçmişte Cumhurbaşkanlığı seçimleri hep sancılı olmuştu. Türkiye normalleşiyor, dolayısıyla bundan sonraki süreç daha normal, her yerde olduğu gibi bekleniyor. Kararın da hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir