Maliye Bakanı Şimşek: "AB eğer 40-50 yıllık perspektifle dünya ekonomisindeki konumunu korumayı…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek: "AB eğer 40-50 yıllık perspektifle dünya 
ekonomisindeki 
  konumunu korumayı…

Maliye Bakanı Şimşek: "AB eğer 40-50 yıllık perspektifle dünya ekonomisindeki konumunu korumayı arzu ediyorsa mutlaka Türkiye'yi yanına almalıdır"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "AB eğer 40-50 yıllık perspektifle dünya ekonomisindeki konumunu korumayı arzu ediyorsa mutlaka Türkiye'yi yanına almalıdır" dedi.
     Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin gala gecesinde Şimşek, Türkiye'nin 2010 yılında AB üyesi olması halinde AB'nin yüzde 2 değil, yüzde 2,3 oranında büyüyeceğini anlattı.
     2012'de Türkiye'nin büyümesinin oldukça mütevazı olduğunu ve yine de Türkiye'nin AB üye olması halinde AB'deki daralmanın daha mütevazı olacağını kaydeden Şimşek, "AB eğer önümüzdeki 40-50 yıllık bir perspektifle dünya ekonomisindeki konumunu korumayı arzu ediyorsa mutlaka Türkiye'yi yanına almalıdır" dedi.
     Geceye video mesajla katılan İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ise Birleşik Krallık olarak, Türkiye ile güçlü bağlarının olmasından büyük gurur duyduklarını belirtti.
     Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi David Reddaway de 2010 yılında, iki ülkenin başbakanı tarafından imzalanan Stratejik Ortaklık Anlaşması ile karşılıklı ticareti 2015 yılına kadar iki katına çıkarma hedefini belirlediklerini hatırlatarak şöyle konuştu:
     "Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ikili ticaret hacmi 9,2 milyar sterline ulaştı. Türkiye'de faaliyet gösteren 2 bin 500 İngiliz şirketinin yanı sıra, İngiltere'yi, AB ülkeleri içerisindeki faaliyetlerini kolaylaştıran bir üs olarak gören Türk şirketlerinin sayısı da her geçen gün artıyor. Türk şirketlerini İngiltere'ye yatırıma teşvik eden unsurların başında iyi eğitimli, motive ve esnek iş gücü ile sağlanan rahat iş geliştirme ortamı geliyor."
     İki ülkenin iş çevrelerini her zamankinden daha fazla bir araya getirecek işbirliği ve yatırım fırsatlarını heyecan verici ve yenilikçi etkinlikler ile sunacak olan "GREAT" kampanyası ile ilgili de bilgi veren Reddaway, "GREAT kapsamında; ticaret, inovasyon, teknoloji, yaratıcılık ve bilgi gibi ana temalar altında pek çok etkinliği hayata geçireceğiz. Önümüzdeki 12 ay boyunca sizlerle yapacağımız çalışmalar için büyük heyecan duyuyoruz" dedi.
     İngiltere, Türkiye'de bir yıl boyunca sürecek olan "GREAT" kampanyasına, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde start verdi. İngiltere ve Türkiye arasında var olan ticari ve kültürel ilişkilere yeni bir ivme kazandırmak için düzenlenen "GREAT" kampanyası, iki ülke arasındaki işbirliklerini geliştirmeyi hedefliyor.
    
    

Bu haberi 356 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir