Maliye Bakanı Şimşek: (3) -"Bütçe dengesinde geçen yılın ilk 6 ayına göre performansta ciddi bir…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek: (3)
  -"Bütçe dengesinde geçen yılın ilk 6 ayına göre performansta
  ciddi bir…

Maliye Bakanı Şimşek: (3) -"Bütçe dengesinde geçen yılın ilk 6 ayına göre performansta ciddi bir bozulma söz konusudur" -"Küresel ekonomideki yavaşlama ve yumuşak inişi başarmak üzere aldığımız tedbirler özel tüketimi yavaşlattı" -"Özellikle vergi gelirleri arasında KDV neredeyse yerinde saymıştır nominal olarak" -"Bütçe giderleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 artarak 168,9 milyar lira olarak gerçekleşti" -"(Kamu kurum ve kuruluşlarını) Ben tekrar uyarıyorum. (Biz önden gidelim, bütçe sonradan gelir, bize kaynak verirler) yaklaşımına biz bu sene kesinlikle müsamaha etmeyeceğiz" -"Bu ülkede özel sektörde çalışanların yüzde 45-50'si asgari ücret üzerinden gösteriliyor. Bunun doğru olmadığını hepimiz biliyoruz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçe dengesine bakıldığı zaman, geçen yılın ilk 6 ayına göre performansta ciddi bir bozulmanın söz konusu olduğunu belirerek, "Bu yılın ilk yarısındaki resim belki bizim çok arzulamadığımız bir resim. Ama gerek dış koşulların, gerekse bütçe süreçleri dışında belirlenen personel ve sosyal güvenlik sistemi açıklarındaki artış nedeniyle böyle bir resim var" dedi.
     Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlediği basın toplantısında makro ekonomik gelişmeler ve Ocak-Haziran 2012 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.
     Bütçe dengesi performansını geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslayan Şimşek, bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre performansta ciddi bir bozulma olduğunu, geçen yılın ilk 6 ayında bütçenin 2,9 milyar lira fazla verdiğini, bu yıl ise geçen seneye göre bütçe performansında 9,6 milyar liralık bir düşüş söz konusu olduğunu söyledi.
     6111 sayılı yasanın uygulamaya konulması nedeniyle geçen senenin Haziran ayına denk gelen dönemde 8 milyar liralık bir ilave kaynak sağlandığını hatırlatan Şimşek, bu senenin ilk yarısında yapılandırmadan gelen ilave gelirin ise 3,5 milyar lira olduğunu dile getirdi. Şimşek, "Dolayısıyla gelir ayağına baktığımız zaman bu, çok önemli bir fark olarak karşımıza çıkıyor" dedi.
    
     -İç tüketim yavaşladı, vergi gelirleri düştü
    
     Maliye Bakanı, küresel ekonomideki yavaşlama ve "yumuşak inişi" başarmak üzere aldıkları tedbirlerin özel tüketimi yavaşlattığını belirterek, bunun da vergi gelirlerindeki artış hızını geçen seneye göre düşürdüğünü ifade etti.
     Büyümenin kompozisyonunun da çok etkili olduğunu anlatan Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Bakın bu yılın ilk yarısında bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artarak 162,2 milyar lira olmuştur. Vergi gelirleri ise 6,9 miyar lira oranında artarak 131,2 milyar lira olmuştur. Gelirlerdeki bu artış oranları geçen senenin aynı döneminde gözlemlenen yüzde 20,7'lik bütçe geliri ve yüzde 24,4 vergi gelirleriyle kıyasladığımızda oldukça düşük olduğu ortaya çıkmaktadır. Özellikle vergi gelirleri arasında KDV neredeyse yerinde saymıştır nominal olarak. Bu da aslında ekonominin ne kadar yavaşladığını, özellikle özel tüketimin ne kadar yavaşladığını ortaya koymaktadır. Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen 2012 yılının ilk 6 aylık döneminde vergi gelirlerinin faiz hariç giderleri karşılama oranındaki istikrar devam etmiş ve söz konusu oran yüzde 92 oranında gerçekleşmiştir."
     Geçen sene iç talebin reel bazda yüzde 15 civarında genişlediğine işaret eden Şimşek, bu sene yılın ilk çeyreğinde iç talepteki genişlemenin büyümeye katkısının sadece 1 puan olduğunu bildirdi.
    
     -6111 sayılı kanunun geçen yıla katkısı
    
     Bakan Şimşek, 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamında 2011 yılının ilk yarısında elde edilen gelirler çıkarılmış olsaydı, 2012 yılı Haziran ayında vergi gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 10,7 azalmak yerine yüzde 10,6 artmış olacağına dikkat çekti.
     Haziran ayında vergi gelirlerinin yüzde 10,7 azaldığına vurgu yapan Şimşek "Halbuki yapılandırmayı bir kenara bırakırsanız aslında vergi gelirlerindeki artış yüzde 10,6. Yani neredeyse yüzde 22 civarında bir fark söz konusu" diye konuştu.
     Şimşek, Torba Teklifte ödemeleri aksatan mükelleflere yönelik yeni bir imkan sağlandığını da hatırlatarak, "31 Ekim sonuna kadar başvuru imkanları var. Bu vesile ile kendilerine tekrar bu fırsattan yararlanmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.
    
     -Harcamalar 168,9 milyar liraya çıktı
    
     Bu yılın ilk yarısında bütçe giderlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 oranında artarak 168,9 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirten Maliye Bakanı, yıl sonu hedefine göre gerçekleşme oranının yüzde 48,1 olduğunu bildirdi.
     Bütçe açığının ise yaklaşık yüzde 32'sinin gerçekleştiğini kaydeden Şimşek, bu açıdan bakıldığı zaman bütün olumsuz gelişmelere rağmen performansın kötü olmadığını söyledi.
     Bütçe giderlerini yükselten alt kalemlere bakıldığında personel giderlerindeki artışın öne çıktığını kaydeden Şimşek, geçen yılın ilk yarısında enflasyonun öngörülenden yüksek çıkması üzerine bütçede yaklaşık yüzde 2,7'lik ilave artışın söz konusu olduğunu bildirdi.
     Şimşek, "Yılın ilk yarısında Ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 4'lük bir artış söz konusu. Ayrıca alt iş kollarına yönelik bir artış söz konusuydu. Bu ilave artışların hepsini dikkate aldığınız zaman şöyle bir rakam paylaşayım; geçen senenin ilk yarısında personel harcamalarımız 36,8 milyar lira idi. Bu sene 43,8 milyar liraya çıktı" diye konuştu.
     Bu senenin ikinci önemli faktörünün de sosyal güvenlik açığı olduğunu anlatan Şimşek, bu yılın ilk yarısında personel giderlerine paralel olarak 7,4 milyar liralık ilave bir artış söz konusu olduğunu söyledi. Şimşek geçen senenin ilk yarısında sosyal güvenlik sistemine bütçeden verilen toplam kaynak 27 milyar lira iken, bu sene bu rakamın 34,4 milyar liraya çıktığını dile getirdi.
     Sosyal güvenlik açıklarının ciddi bir kara delik olduğunu ifade eden Mehmet Şimşek, geçen sene yapılandırmadan dolayı geçici olarak bir rahatlama yaşandığını, ama bu rahatlamanın sürelilik arz eden bir rahatlama olmadığını kaydetti. Şimşek, "Dolayısıyla burada iki kalemden geçen sene ile karşılaştırdığımız zaman gerek personel, gerek sosyal güvenlik sistemine yaptığımız aktarımlar hakikaten bütçedeki sapmayı önemli ölçüde açıklıyor" dedi.
     Mehmet Şimşek, bunlara ilave olarak Devlet Demiryolları'nın yatırımlarını finanse etmek için Hazine'ye aktarılan 1,9 milyar liralık ilave transfer, zorlu kış koşulları nedeniyle afet ve acil yardım ödeneğindeki bir defalık geçici artış, mahalli idarelere yapılan aktarımların da bütçe performansında bozulmaya neden olduğunu bildirdi.
    
     -Kamu kurum ve kuruluşlarına uyarı
    
     2011 yılında ekonomideki hızlı büyüme ile birlikte bazı bir kerelik faktörler nedeniyle ilave gelirlerin elde edildiğini, bu sene böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Şimşek, bu nedenle bütün kamu kurum ve kuruluşlarını uyardıklarını söyledi.
     Bakan Şimşek, "Ben tekrar uyarıyorum. yani (biz önden gidelim, bütçe sonradan gelir, bize kaynak verirler) yaklaşımına biz bu sene kesinlikle müsamaha etmeyeceğiz. Yani tabii ki altyapı yatırımlarında bazı hususlar çalışılabilir, ama bunun dışında Türkiye'nin üretken kapasitesini artırmayan cari harcamalara ilave kaynak sağlamayacağız" dedi.
     Mali disipline devam edeceklerine vurgu yapan Şimşek, açıkların tekrar arttığı bir döneme girilmesine asla izin vermeyeceklerini ve bunun için gereken tüm tedbirleri alacaklarını bildirdi.
     Şimşek, "Özetle bu yılın ilk yarısındaki resim belki bizim çok arzuladığımız bir resim değil. Ama gerek dış koşulların, gerekse bütçe süreçleri dışında belirlenen personel ve sosyal güvenlik sistemi açıklarındaki artış nedeniyle böyle bir resim var. Tabii bizim bir yandan yapısal reformları devam ettirerek köklü bir şekilde sistemdeki performansın iyileşmesini sağlayacağız" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -Kayıtdışılıkla mücadele
    
     Konuşmasında kayıtdışılıkla mücadeleye devam ettiklerini anlatan Şimşek, Türkiye'de özellikle özel sektörde çalışanların neredeyse yüzde 45-50'sinin asgari ücret üzerinden gösterildiğini ve bunun böyle olmadığının herkes tarafından bilindiğini söyledi. Şimşek, "Bu hususun köklü bir şekilde çözümüne yönelik adım atmamız lazım. Kayıtdışılık sadece çalışanı Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye'ye bildirmemekle olmuyor. Kayıt içinde görünüp de ciddi şekilde başka türlü uygulamalar var. Onun için biz çalışmalarımızı bu alana da yoğunlaştıracağız" dedi.
     (bitti)
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir