Maliye Bakanı Şimşek: (3) -"(2013 yılı) Bütçe giderlerini 404 milyar lira, bütçe gelirlerini…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek: (3)
  -"(2013 yılı) Bütçe giderlerini 404 milyar lira, 
  bütçe gelirlerini…

Maliye Bakanı Şimşek: (3) -"(2013 yılı) Bütçe giderlerini 404 milyar lira, bütçe gelirlerini 370,1 milyar lira, bütçe açığını 33,9 milyar lira olarak öngörüyoruz" -"Bütçede en büyük payı eğitime veriyoruz. 2013 yılında eğitime 68,1 milyar liralık kaynak ayıracağız"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılı toplam bütçe giderlerinin yaklaşık 404 milyar lira, toplam bütçe gelirlerini 370,1 milyar lira, bütçe açığını da 33,9 milyar lira olarak tahmin ettiklerini söyledi.
     Şimşek, "Ocak-Eylül 2012 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları, 2012 Yıl sonu Bütçe Gerçekleşme Tahmini ve 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı"na ilişkin düzenlediği basın toplantısında, öncü göstergelere bakıldığı zaman dünya ekonomisinde son çeyrekten itibaren önemli bir iyileşme yaşanabileceğinin öngörüldüğünü belirtti.
     Şimşek, Avro Bölgesi'nde alınan tedbirler, ABD'de seçimlerin tamamlanacak olması gibi gelişmelerin bir miktar iyimserlik havası yarattığını, buna karşın bazı risklerin de var olduğunu dile getirdi.
     2013 yılı bütçe tahminleri hakkında da bilgi veren Şimşek, gelecek yıl için bütçe giderlerini 404 milyar lira, faiz hariç giderleri 351 milyar lira, bütçe gelirlerini 370,1 milyar lira, vergi gelirlerini 317,9 milyar lira, bütçe açığını 33,9 milyar lira, faiz dışı fazlayı ise 19,1 milyar lira olarak öngördüklerini ifade etti.
     Bu çerçevede 2013 yılı bütçe giderlerinin 2012 yılı sonu gerçekleşme tahminine göre harcamaların yüzde 11,4, bütçe gelirlerinin de yüzde 12,4 artacağını tahmin ettiklerini kaydeden Şimşek, benzer şekilde vergi gelirlerinin de yüzde 14 artacağını öngördüklerini dile getirdi.
     Bu sene düşük bazlı bir gelir noktasında bulunulduğunu ifade eden Şimşek, şunları söyledi:
     "Gelir anlamında hedefleri tutturduk ama büyümenin kompozisyonundan kaynaklanan bir ivme gelecek. Birtakım tedbirler aldık. Bu tedbirler esas 2013 yılında etkisini gösterecek. Bunun dışında özellikle Maliye Bakanlığı olarak gerek kayıtdışılıkla mücadele konusunda, gerek 2B'den gelecek 4,8 milyar lira, gerek özelleştirmeden 4 milyar lira... Bu rakamlar bütün bunları da içeriyor. O açıdan baktığınız zaman aslında bu artışları makul görüyoruz."
    
     -Bütçe giderleri-
    
     Bütçe açığının Gayrisafi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının gelecek yıl yüzde 2,2 olacağını belirten Şimşek, bu sene aynı oranın yüzde 2,3 olarak tahmin edildiğini kaydetti.
     2013 bütçe giderlerinin ekonomik sınıflandırmaya göre dağılımı hakkında da bilgi veren Şimşek, 403 milyar 988 milyon lira olarak belirlenen söz konusu gider içinde merkezi bütçeden yapılan personel giderlerinin 97,2 milyar lira, personele ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılacak prim ödemelerinin 16,8 milyar lira olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.
     Mal ve hizmet alım giderlerinin 33,4 milyar lira olacağını ifade eden Şimşek, faiz giderlerinin 53 milyar lira, cari transferlerin 151,3 milyar lira, sermaye giderlerinin 33,5 milyar lira, sermaye transferinin 5,1 milyar lira, borç vermenin 11,1 milyar lira, yedek ödeneklerin 2,5 milyar lira olacağını bildirdi.
    
     -En büyük pay eğitim ve sağlığa-
    
     2013 bütçesinin Türk Milleti'ne hizmet bütçesi olduğuna dikkati çeken Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bütçede en büyük payı eğitime veriyoruz. 2002 yılında bütçeden eğitime ayrılan payın 11,3 milyar lira olduğunu hatırlayın. 2013 yılında eğitime 68,1 milyar liralık kaynak ayıracağız. Yani neredeyse 6 kattan fazla artış söz konusu. Bu rakam 2012'ye oranla yüzde 20,7'lik bir artışı ifade etmektedir. Biz özellikle hükümetlerimiz döneminde eğitime ayırdığımız bu kaynaklar ile eğitime erişim ve okullaşma oranlarını ciddi bir şekilde artırıyoruz, destekliyoruz. Eğitim bizim en büyük önceliğimiz."
     Bütçeden sağlığa ayrılan pay hakkında da konuşan Şimşek, gelecek yıl için 64,7 milyar liralık sağlık ödeneği ayırdıklarını kaydetti. Şimşek, bu rakamın 2012'ye göre 7,4 milyar liralık bir artışa karşılık geldiğine dikkati çekti.
     Eğitime ayrılan paydaki artışın enflasyon öngörüsünün 4 katı, aynı oranın sağlık için 2,5 katı olduğuna işaret eden Şimşek, "Dolayısıyla biz eğitimi ve sağlığa öncelik verdik" dedi.
     Gelecek yıl yatırım ödeneklerinin yüzde 20 artacağını ve toplamda 39,2 milyar liraya çıkarılacağını anlatan Şimşek, söz konusu kaynakların altyapı projeleri öncelikli olarak harcanacağını dile getirdi.
     Çiftçiye yapılan doğrudan desteği yüzde 25 artırdıklarını ve tarımsal destekleri yaklaşık 9 milyar liraya çıkardıklarını belirten Şimşek, 2013 yılında hiçbir kesimi enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini ifade etti.
     Fakirleri de bütçe hazırlanırken unutmadıklarını kaydeden Şimşek, sosyal hizmetler ve yardımlar bütçesini 17,2 milyar lira olarak öngördüklerini söyledi. Şimşek, Türkiye'nin kriz döneminde bile yoksul, engelli, işsiz kesim dahil bütün kesimlere kaynak transferinde bulunduğunu belirtti.
     Bütçe gelirlerinin ayrıntıları hakkında da bilgi veren Şimşek, gelirleri 370 milyar lira olarak öngördüklerini kaydetti.
     Vergi gelirlerini 318 milyar, vergi dışı gelirleri de 52 milyar lira olarak tahmin ettiklerini anlatan Şimşek, vergi gelirlerinin alt kalemleri açısından bakıldığında gelir vergisini 63 milyar lira, kurumlar vergisinin 29 milyar lira, ÖTV'nin 83 milyar lira, dahilde alınan KDV'nin 36 milyar lira, ithalattan alınan KDV'nin ise 61 milyar lira olarak öngörüldüğünü sözlerine ekledi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir