Maliye Bakanı Şimşek: (2) "Irak daha istikrarlı bir ülke olsaydı, boru hattı Körfez…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek: (2)
  "Irak daha istikrarlı bir ülke olsaydı, boru hattı 
  Körfez…

Maliye Bakanı Şimşek: (2) "Irak daha istikrarlı bir ülke olsaydı, boru hattı Körfez ülkelerinden bile çekilip getirilebilirdi" -"Enerji dağıtım ağlarını özel sektöre devretmek istiyoruz. Biz sadece düzenleme tarafını yapacağız"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Irak daha istikrarlı bir ülke olsaydı, boru hattı körfez ülkelerinden bile çekilip getirilebilirdi" dedi.
     Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde enerji politikaları ve eğitim hakkında soruları cevaplayan Şimşek, doğalgaz dahil enerji kaynaklarının Türkiye'nin doğusunda kaldığını o yüzden Türkiye'nin bu açından bir merkez konumda olabileceğini belirtti.
     Bunun için daha fazla demokrasi, daha fazla istikrara ihtiyaç olduğunu dile getiren Şimşek, "Bu olursa projelerin gerçekleştirilmesi daha kolay olacaktır" dedi.
     Irak'ta merkezi hükümetle bölgesel Kürt yönetimi arasında bir takım tartışmalar olduğunu anımsatan Şimşek, şöyle konuştu:
     "İran'daki durumu siz de gayet iyi biliyorsunuz. Uluslararası toplumla İran arasındaki problemler, uluslararası toplumun kaygıları burada önemli bir sorun. İran, bildiğiniz gibi İran'dır. Bu da kapsamlı bir işbirliğini imkansız kılıyor.
     Türkmenistan, Azerbaycan, Rusya ile zaten boru hatlarımız var. İlave boru hatları düşünülmekte. Irak daha istikrarlı bir ülke olsaydı, boru hattı körfez ülkelerinden bile çekilip getirilebilirdi. Bizleri bekleyen çok fırsatlar var.
     Biz iyimseriz. Son bir iki yılda olanlar bize umut veriyor. Arap Baharı genel olarak bakıldığında, tamam, çok sarsıcı ve belirsizlik yaratan bir süreç oldu. Ama uzun vadede biz bunun daha iyi, daha şeffaf bir süreci beraberinde getireceğini demokrasi, istikrar ve şeffaflıkla birlikte işbirliklerinin çok daha geniş çapta daha kolay olacağını tahmin ediyoruz."
     "Avro Bölgesi ciddi durgunlukta" ifadesini kullanan Şimşek, "ABD biraz genel trendlerin altında büyüme gösteriyor, potansiyelinin çok daha altında. Japonya'daki durumu zaten biliyoruz. Gelişmekte olan piyasalar dahi bir yavaşlama gösterdi. Hindistan, Çin şu anda krizden bu yana ulaştıkları en düşük büyüme rakamlarındalar" şeklinde konuştu.
     Şimşek, enerji fiyatlarının kriz ortamında çok daha düşmüş olması gerektiğine dikkati çekerek, "Demek ki kısmen enerji açısından, kaynak açısından bazı zengin olan ülkelerde maalesef bir istikrarsızlık söz konusu. Fiyatların düşmesi açısından bu bir engel teşkil ediyor. Bölgesel işbirliği ve refahtan bahsetmeden önce bu sorunların çözülmesi gerekir" dedi.
    
     -"Enerjide biz sadece düzenleme tarafını yapacağız"-
    
     Enerji dağıtım ağlarını özel sektöre devretmek istediklerini kaydeden Bakan Şimşek, devletin elinde kalan diğer dağıtım ağlarını da bu yıl sonuna kadar veya 2013 yılının ilk çeyreğine kadar devretmek istediklerini söyledi.
     Enerji üretim varlıklarının da gündemde olduğunu belirten Şimşek, "Liberalleşme programımız biraz gecikmeli de olsa devam ediyor. Umuyoruz ki enerji sektörü tamamen iç ve uluslararası oyuncuların elinde olacak. Hem dağıtım tarafında hem de üretim tarafında. Biz sadece düzenleme tarafını yapacağız" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 202 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir