Maliye Bakanı Şimşek: (2) -"Bu sene bütçe hedeflerini tutturamayacağız" -"2013 yılı bütçesi…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek: (2)
  -"Bu sene bütçe hedeflerini tutturamayacağız"
  -"2013 yılı bütçesi…

Maliye Bakanı Şimşek: (2) -"Bu sene bütçe hedeflerini tutturamayacağız" -"2013 yılı bütçesi üzerinde çalışıyoruz, tedbirler üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'nin başarısı bütçe disiplinindedir, bütçe disiplinsizliğine izin veremeyiz" -"Emlakçıların bütün gazetelerde, internette, mahalle mahalle, sokak sokak kiralık veya satılık ilanları var. Şimdi biz o verileri topluyoruz. Maliye Bakanlığı'nda veri tabanına dönüştürüyoruz. Sonra vatandaşın da bir beyanı var. Onları karşılaştıracağız" -"Şunun bilinmesi lazım, vergi kaçırmak çok ciddi bir risk almak demektir"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu sene bütçe hedeflerinin tutturulamayacağını belirtirken, "2013 yılı bütçesi üzerinde çalışıyoruz, tedbirler üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'nin başarısı bütçe disiplinindedir, bütçe disiplinsizliğine izin veremeyiz" dedi.
     Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda küresel ekonomiyi değerlendiren Bakan Şimşek, dünya ekonomisinde İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk defa 2009 yılında küçülme yaşandığını hatırlattı.
     2010 yılında bir toparlanma olduğunu, bunda Türkiye, Brezilya, Çin ve Rusya gibi gelişmekte olan ülkelerin payının büyük olduğunu anlatan Şimşek, fakat bu sene yavaş yavaş gelişmekte olan ülkelerin de bir momentum kaybına uğradığını, yani ekonomilerinin yavaşlamaya başladığını söyledi.
     Dünyadaki bu momentum kaybına paralel olarak Türkiye'nin de yavaşlama sürecinde bulunduğunu kaydeden Şimşek, şu anda bütün dünyada emtia fiyatlarının arttığını, bunun da Türkiye için iyi bir durum olmadığını vurguladı. Türkiye'nin bu sene 60 milyar dolarlık enerji ithalatı yapacağına dikkati çeken Şimşek, bunun enflasyonu ve büyümeyi olumsuz etkilediğini dile getirdi. Bakan Şimşek, global ekonominin daha fazla etkilenmemesi için emtia fiyatlarındaki artışın durması gerektiğine işaret etti.
     Şimşek, büyümede yüzde 4'lük hedefin belki tutturulamayacağını kaydederek, "Yüzde 4'ün altında bir büyüme söz konusu şu anda" dedi.
    
     -Bütçe hedefleri tutmayacak-
    
     Bu sene Türkiye'nin büyümesinin ihracat ağırlı olarak gerçekleştiğini, iç talebin ise durma noktasında bulunduğunu anlatan Mehmet Şimşek, ihracat kanalıyla büyümenin vergi gelirini artırmadığını, aksine düşürdüğünü söyledi.
     Şimşek, bu sene bütçe hedeflerinin tutturulamayacağına işaret ederek, bunda memur maaş zamları, ulaştırma yatırımları, sağlık, sosyal güvenlik, özelleştirme gelirlerinin azlığı ve BOTAŞ'ın maliyetin altında doğalgaz satmasının önemli payı olduğunu vurguladı.
     Memur maaş zamlarının bütçeye 4,5-5 milyar liralık ilave yük getirdiğini ifade eden Şimşek, büyük şehirlerin metro yatırımlarının Ulaştırma Bakanlığı'na verilmesi gibi nedenlerle de ulaştırmadan çok ciddi bir yük geldiğini dile getirdi. Türkiye'de hala 48 yaşında kadınların, 49 yaşında da erkeklerin emekli olabildiğine işaret eden Şimşek, 2002 yılında 6,5 milyon kişi olan emekli sayısının bugün 10,1 milyon kişiye, 2002 yılında 16-17 milyar lira düzeyinde olan emekli ödemesinin de bugün 110 milyar liraya ulaştığını bildirdi.
     Şimşek, BOTAŞ'ın maliyetin altında doğalgaz sattığına ve bunun da BOTAŞ'ın KDV ödemelerini olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, özelleştirme performansının da hedeflerin altında kaldığını vurguladı.
     Bakan Şimşek, "2013 yılı bütçesi üzerinde çalışıyoruz, tedbirler üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'nin başarısı bütçe disiplinindedir, bütçe disiplinsizliğine izin veremeyiz" dedi.
     Yılbaşından bu yana bütün bakanlıkları yazıyla uyardığını ve "bu sene bütçenin durumunun iyi olmayacağını" söylediğini anlatan Şimşek, fakat birçok bakanlığın kendisini dinlemediğini de kaydetti.
     Bakan Şimşek, "Hala bazı bakanlıkların yani bizimle görüşülmeden, tartışılmadan, kaynağı ortaya koymadan harcamayı genişletme söylemlerini duyuyoruz gazetelerden. Bütçe disiplininin korunmasına yönelik biz de çaba gösteriyoruz. Bu sene bütçe hedeflerini tutturamayacağız" diye konuştu.
    
     -Gayrimenkul alım ve kiralamalarına sıkı takip-
    
     Şu anda bütün internet sitelerinden gayrimenkullerin kiralama ve satış fiyatlarını toparladıklarını ve onları bir veri tabanına dönüştürdüklerini belirten Maliye Bakanı, şöyle konuştu:
     "Emlakçıların bütün gazetelerde, internette, mahalle mahalle, sokak sokak kiralık veya satılık ilanları var. Şimdi biz o verileri topluyoruz. Maliye Bakanlığı'nda veri tabanına dönüştürüyoruz. Sonra vatandaşın da bir beyanı var. Onları karşılaştıracağız. Yüzde 20 müsamahala göstereceğiz, ama ondan sonra büyük bir farklılık varsa incelemeye alacağız. İncelemeye aldıktan sonra sonuçları çok ağırdır. Mesela biz 300 bin lüks araba satışını incelemeye aldık, şu anda bitmek üzere. Yani şunun bilinmesi lazım, vergi kaçırmak çok ciddi bir risk almak demektir."
    
     -"Terör olmasaydı Doğu'ya yatırım artardı"-
    
     Doğu ve Güneydoğu insanının terörden çok rahatsızlık duyduğunu kaydeden Şimşek, terör örgütünün sadece güvenlik güçlerini ve sivilleri hedef almadığını, yatırımları da hedef aldığını söyledi.
     Şimşek, yeni teşvik sistemiyle sadece Batman'da 60 yatırımcının sırada beklediğini ifade ederek, "Aslında terör olayları olmasaydı Batıdan veya dünyadan birçok firma, Doğu ve Güneydoğu illerinde yatırım yapmak için yarışa girerdi. Şu anda da bir yarış var, ama terör olmasaydı çok daha ciddi olurdu" dedi.
     Türkler, Kürtler, Araplar ve Çerkezlerin bin yıldır beraber yaşadığını dile getiren Şimşek, "Ortak noktamız o kadar çok ki... Yani kıblemiz aynı, Allah'ımız aynı, peygamberimiz aynı. İnancımız anlamında, birçok anlamda kültürel ortak noktalarımız var. Ortak tarihimiz var. Kenetlenmişiz, iç içeyiz, et ve kemik gibi" diye konuştu.
     (bitti)
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir