Maliye Bakanı Şimşek: '10 yıl önce Türkiye'de kişi başı milli gelir Avrupa ortalamasının yüzde…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek:
  '10 yıl önce Türkiye'de kişi başı milli gelir Avrupa 
  ortalamasının yüzde…

Maliye Bakanı Şimşek: '10 yıl önce Türkiye'de kişi başı milli gelir Avrupa ortalamasının yüzde 30'uydu, şimdi yüzde 50'sini aştık. 10 yıl sonra arayı kapatıp onları geçeceğiz" "Başkalarının notları düşürülürken Türkiye'nin çok şükür dışarıdan takdir edildiğini görüyoruz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de kişi başı milli gelirin 10 yıl önce Avrupa ortalamasının yüzde 30'u iken bugün yüzde 50'sini aştığını belirterek, "10 yıl sonra arayı kapatıp onları geçeceğiz" dedi.
     AK Parti Denizli İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Bakan Şimşek, burada yaptığı konuşmada, TBMM'ye gönderilen 2013 bütçesi ile ilgili bilgi verdi.
     Ak Parti iktidarı öncesinde toplanan vergilerin yüzde 86'sının faize gittiğini, kalan parayla maaş ve yatırımların dahi ödenemediğini ifade eden Şimşek, 2011 yılında toplanan 100 lira verginin 84 lirasının hizmete, sadece 16 lirasının faize gittiğini vurguladı.
     Eğitime harcanan paranın 2002 yılında 11,3 milyar lira iken, 2013 yılında bütçeden eğitime 68 milyar lira ayırdıklarını kaydeden Şimşek, sağlığa ayrılan kaynağın da 67 milyar liraya ulaştığı bilgisini verdi.
     Bu rakamların Türkiye'nin geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemli olduğuna işaret eden Bakan Şimşek, "Şu 10 yıllık kısa dönemde Türkiye'nin kaydettiği mesafe, inanın birçok anlamda Cumhuriyet tarihimizin önceki 79 yılından daha fazla bir çabaya sahne olmuştur" dedi.
     Türkiye ekonomisinin Avrupa'da yaşanan kriz, Arap Baharı ve petrol fiyatlarındaki artışlara rağmen güçlü şekilde yoluna devam ettiğini bildiren Şimşek, gelişmişlik sıralamasında Avrupa ile arayı hızla kapattıklarına da dikkat çekti.
     Maliye Bakanı Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "10 yıl önce Türkiye'de kişi başı milli gelir Avrupa ortalamasının yüzde 30'uydu, şimdi yüzde 50'sini aştık. 10 yıl sonra arayı kapatıp onları geçeceğiz. Ben buna inanıyorum. Ama bir ve beraber olmamız, kardeşliğimizi güçlendirmemiz lazım.
     Sorunlarımız yok mu - Mutlaka var. Ama bu sorunları çözecek irade var. 40 yıl boyunca herkes enflasyondan bahsediyordu. Çok şükür bugün ülkemizde enflasyon tek haneye indi. 2000'li yılların başında bu ülke, borçları sürdürülemez noktadaydı. Bugünkü Avrupa'nın bazı ülkelerinin hali gibiydi. Ama bugün çok şükür hiç böyle kaygı yok, başkalarının notları düşürülürken Türkiye'nin çok şükür dışarıdan takdir edildiğini görüyoruz. Tabii içeride muhalefeti dinlersen, bu ülke sabaha çıkmaz diye düşünürsün. Böyle değil, ülkemizin sorunları olabilir ama sorunları çözecek irade var, bu konuda kredibilitemiz var, ortaya bir performans koymuşuz."
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir