Maliye Bakanı Şimşek: (1) -"Emekli maaşlarımız yüksek değil, imkanlarımız çerçevesinde…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Şimşek: (1)
  -"Emekli maaşlarımız yüksek değil, imkanlarımız çerçevesinde…

Maliye Bakanı Şimşek: (1) -"Emekli maaşlarımız yüksek değil, imkanlarımız çerçevesinde yükseltiyoruz" -"İntibak yasasını daha yeni çıkardık, 2013'den itibaren emeklilerimize çok daha iyi imkanlar sunacağız" -"Eğer sosyal güvenlik sistemimiz bu hale getirilmeseydi emeklilerimiz bugünkü maaşlarının iki katı maaş alabilirlerdi" -"Baktığımız zaman Ergenekoncu medya tarafından bu işlerin çarpıtıldığını ben çok rahat bir şekilde görüyorum"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de emekli maaşlarının yüksek olmadığını ve imkanlar çerçevesinde yükseltilmeye çalışıldığını belirterek, "İntibak yasasını daha yeni çıkardık. 2013'den itibaren emeklilerimize çok daha iyi imkanlar sunacağız, ülkenin imkanları çerçevesinde biz emeklilerimizi desteklemeye devam edeceğiz" dedi.
     CNBC-e kanalında soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Dün, (Avrupa'da emeklilik maaşının mevcut maaşa oranı en yüksek olan ülke Türkiye) şeklinde açıklamalarınız oldu. Sizin bahsettiğiniz aylık bağlanma oranları ile çalışırken alınan maaş arasındaki farktı, fakat Avrupa ile Türkiye'de maaşlar arasındaki kıyaslama gibi algılandı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz-" şeklindeki soru üzerine, "Emekli maaşları yüksektir" şeklinde bir açıklama yapmadığını, dünkü sözlerinin bazı basın-yayın kuruluşları tarafından çarpıtıldığını söyledi.
     Şimşek, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Türkiye'de biliyorsunuz emeklililerin büyük bir kısmı SSK emeklisi. Bunların büyük bir kısmı da çalışırlarken asgari ücret üzerinden prim ödeyen emekli kardeşlerimiz. Bugün asgari ücret 740 lira, SSK'da en düşük emekli maaşı ise 886 lira. Bu rakam 2002'de 257 lira imiş. Yüzde 250'ye yakın bir artış söz konusu. Bu dönemde enflasyon ise yüzde 140 civarı. Benim söylemeye çalıştığım şey şuydu; Türkiye'de sosyal güvenlik sistemi geçmişte yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle maalesef şu anda iyi bir noktada değil. Eğer sosyal güvenlik sistemimiz bu hale getirilmesiydi, bizim emeklimiz bugünkü maaşlarının belki iki katı maaş alabilirlerdi. Fakat zamanında bu emeklilik yaşının kaldırılmasıyla millet 36 yaşında emekli olunca sistem çöktü.
     Bakın normalde Sosyal Güvenlik Kurumu ne yapar, prim toplar. Bu topladığı primlerden de normalde maaş ödemesi lazım. Yani genç nüfusu olan bir ülkede sistemin başa baş olması lazım. 2013 yılının bütçesini yeni bağlıyoruz, 2013 yılında Maliye Bakanlığı bütçesinden 72,9 milyar lira parayı sosyal güvenlik sisteminin açıkları ve diğer destekleri için ben ödeyeceğim. Bu, Türkiye'de yapılan yatırım bütçesinin neredeyse iki katı. Benim vurgulamaya çalıştığım konu aslında buydu."
    
     -"Emeklilerimize çok daha iyi imkanlar sunacağız"-
    
     Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin geçmişteki bir takım çarpık düzenlemelerden dolayı bugün kötü durumda olduğunu vurgulayan Şimşek, "Biz çalışanlarımıza inanılmaz destek veriyoruz, bu konuda zerre kadar tereddüt yok" dedi.
     Şimşek, 2002 yılında tarım Bağkur emeklisinin 66 lira maaş aldığını, bugün ise bu miktarın 534 lira olduğunu belirterek, 534 liranın hala düşük bir rakam olduğunu, fakat 2002'ye göre söz konusu maaşın, enflasyonun 6 katı, yani yüzde 713 oranında arttırıldığını söyledi.
     Türkiye'de emekli maaşlarının yüksek olduğunu söylemediğini, prime baz oluşturan maaşa oranla yapılan ödemelerin yüksek olduğunu söylediğini vurgulayan Mehmet Şimşek, dün Meclis'te yapılan bir tartışma sırasında da OECD'den örnek verdiğini kaydetti.
     Bakan Şimşek, "Dikkat ederseniz asgari ücret 740 lira, bunun üzerinden prim ödeniyor. Emekli olduğunda ise 880 lira alıyor. En düşüğünden bahsediyorum, dolayısıyla maaşına oranladığınız zaman yüzde 100'ünü geçiyor" dedi.
    
     -"Sözlerim çarpıtıldı"-
    
     Türkiye'de memurlar çalışırken aldıkları yan ödemelerden prim alınmadığına, memur maaşlarının emekliliğe baz oluşturan kısmının çok dar olduğuna da işaret eden Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:
     "Mesela bir memur 100 lira alıyorsa 70 lirası vergi dışıdır. Sadece 30 lirası üzerinden prim ve vergi ödemektedir. Dolayısıyla tartışma buradan geldi. Benim sözlerim maalesef çarpıtıldı. Ben bu tür tartışmalara girmiyorum, ama maalesef baktığımız zaman Ergenekoncu medya tarafından bu işlerin çarpıtıldığını ben çok rahat bir şekilde görüyorum. Fakat onlar için çarpıtmak herhalde doğal bir şeydir. Emekli maaşlarımız yüksek değil, imkanlarımız çerçevesinde daha da yükseltiyoruz. İntibak Yasasını daha yeni çıkardık, 2013'den itibaren emeklilerimize çok daha iyi imkanlar sunacağız. Ülkenin imkanları çerçevesinde biz emeklililerimizi desteklemeye devam edeceğiz."
     (sürecek)
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir