Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: -"Mütekabiliyet konusu Türkiye'nin menfaatine olan bir konudur.…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: 
  -"Mütekabiliyet konusu Türkiye'nin menfaatine olan bir 
  konudur.…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: -"Mütekabiliyet konusu Türkiye'nin menfaatine olan bir konudur. Burada önemli olan Türkiye'ye yatırımları çekmek" -"Çok uzun bir süre Ortadoğu'da yaratılan kaynak fazlası batıda değerlendirildi. Bugün Türkiye gibi çok önemli cazibe merkezleri var. Bu trendin değişeceğine inanıyorum"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mütekabiliyet konusunun Türkiye'nin menfaatine olduğunu belirterek, "Burada önemli olan Türkiye'ye yatırımları çekmek. Çok uzun bir süre Ortadoğu'da yaratılan kaynak fazlası batıda değerlendirildi. Bugün Türkiye gibi çok önemli cazibe merkezleri var. Bu trendin değişeceğine inanıyorum"dedi.
     Türk Arap Ekonomi Forumunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, "Irak'ın sunmuş olduğu yatırım fırsatlarını nasıl değerlendiriyorsunuz-" sorusuna şöyle cevap verdi:
     "Irak ihracat anlamında Almanya'dan sonra en büyük pazarımız. Yatırımlar anlamında da çok büyük fırsatlar sunuyor. Zaten Irak Maliye Bakanının söylediği gibi bu yıl 100 milyar dolarlık bir bütçeleri var. Bunun yaklaşık 35 milyar doları yatırım projeleri. Gelecek yıl bu, 120 milyar dolara çıkacak. Yine bunun yaklaşık yüzde 35'i yatırımlara yönelik olacak. Hakikaten çok önemli bir pazar. Irak'la bizim ilişkilerimiz çok güçlü. Irak, önemli fırsatlar sunuyor."
     "Türkiye, demokrasisi ile Ortadoğu için örnek model olabilir mi-" sorusuna ise Şimşek, şu yanıtı verdi:
     "Ortadoğu'daki bazı ülkelerde büyük bir değişim süreci var. Model dediğiniz zaman ilham kaynağı oluşturacak doğru ve başarılı uygulamalar diye bakmak lazım. Türkiye bir çok açıdan örnek alınıyor ve ilham kaynağı olarak görülüyor. Bunu ben değil foruma katılan konuşmacılar söylüyor. Türkiye bazı konularda çok büyük mesafeler katetti. Bu deneyim başarı ve gelişmeleri bölgeyle paylaşmaktan memnuniyet duyarız. Bizim için önemli olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın tamamının bir huzur barış ve refah bölgesine dönüşmesi. Türkiye bir referans ve kaynak noktası olarak görülüyor bazı ülkeler için. Bu bizim için gurur verici bir durum. Ancak bizim de kendi evimizi bir şekilde düzene koymaya devam etmek zorundayız. Biz de reform süreci bitmedi. Reformların daha geliştirilmesi derinleştirilmesi gerekiyor. Son bir-iki ay içerisinde geçen yasalara bakın çok önemli reformlar yaptığımız göreceksiniz. Tekerleği yeniden keşfetmeye gerek yok yenilik nerede varsa kullanmak lazım."
    
     -Mütekabiliyet konusu...
    
     Mehmet Şimşek, mütekabiliyet ile ilgili bir soru üzerine de şunları kaydetti:
     "Mütekabiliyet konusu Türkiye'nin menfaatine olan bir konudur. Bugün dünyanın bütün zenginleri New York, Paris ve Londra'dan yer alabiliyorlar. Güçlü ülkelerin kendine güveni yüksek. Biz de Türkiye olarak kendimize güveniyoruz. O anlamda en ufak bir sorun görmüyorum. Tabii ki, buna ilişkin bir bakanlar kurulu kararı çıkacak. Ancak burada önemli olan Türkiye'ye yatırımları çekmek. Rakam vermeyeceğim ama bu tamamen özel sektörün çalışmalarına bağlı olacak. Ancak, çok uzun bir süre Ortadoğu'da yaratılan kaynak fazlası batıda değerlendirildi. Bugün Türkiye gibi çok önemli cazibe merkezleri var. Bu trendin değişeceğine inanıyorum"
     "Bedelli askerlikte gelinen son nokta nedir-" sorusuna Şimşek, "Bedellide başvurular 69 binin biraz üzerindeydi. Toplamda ön görülen gelir yaklaşık 2 milyar liranın biraz üzerinde. Onun nereye harcanacağı kanunla belirlenmişti" diye cevap verdi.
     Forumun genel bir değerlendirmesini yapan Şimşek, forumun Türkiye için önemli bir adım olduğunu ifade ederek, "Forum, ülkemizle Arap dünyası arasında güçlü ekonomik ticari ilişkilerin kurulmasına imkan sağlar. Katar Maliye Bakanı 3 milyar dolarlık bir yatırımdan bahsetti. Önümüzdeki yıllarda bu yatırımlar çok çok daha güçlü bir şekilde Türkiye'ye akacak. Türkiye'nin geleceği parlak, performansı ve potansiyeli yüksek. Bir de bölgede petrol fiyatlarının yüksek seyretmesi nedeniyle çok büyük ölçekte fon fazlası söz konusu. Dün sunumumda bu fon fazlasının gelişmiş ülkeler yerine Türkiye'ye akması gerektiğini çok açık ve net bir şekilde ortaya koydum diye düşünüyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir