Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (2) -"(İnşaat sektöründe KDV düzenlemesi) Biz doğru yaptığımız…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (2)
  -"(İnşaat sektöründe KDV düzenlemesi) Biz doğru yaptığımız…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (2) -"(İnşaat sektöründe KDV düzenlemesi) Biz doğru yaptığımız kanısındayız. Bundan geri dönüş olmayacak. Gereksiz yere beklentiler olmasın" -"Hakikaten lüks konutlara da vatandaştan, garibandan topladığım vergiyi oraya sübvanse vermemi beklemek de... Ben sektörün böyle bir yaklaşım içinde olacağını düşünemiyorum"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektöründeki KDV düzenlemesine ilişkin, "Biz doğru yaptığımız kanısındayız. Bundan geri dönüş olmayacak. Gereksiz yere beklentiler olmasın" dedi.
     Şimşek, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu tarafından düzenlenen "Türk Ekonomisi ve İnşaat Sektörü 2013 Beklentileri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de doğrudan vergi gelirlerinin çok düşük olduğunu belirterek, "Türkiye'de bizim bütün firmalardan topladığımız kurumlar vergisinin milli gelire oranı yüzde 2 civarındadır. Kurumlar vergisi ve gelir vergisinin toplam milli gelire oranı yüzde 6'dır" diye konuştu.
     Bununla ilgili Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 14 olduğunu ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:
     "Bir uçta biziz, bir uçta Danimarka, Danimarka'da bu yüzde 29'dur. Bizim amacımız şu; orta ve uzun vadede mümkün olduğunca vergi oranlarıyla oynamadan doğrudan gelirlerini, vergiyi tabana yayarak arttırmaktır. Kısa vadede de işin vergi adaleti boyutu ve gelir boyutu var. Bizim maksadımız, sosyal adalet anlamındadır. İstanbul'da belki 50 metrekarelik bir yer 1 milyon dolara satılabilir. Rahat bir şekilde 5 bin dolara metrekare satıldığını biliyoruz. Orada bile 100 metrekare yarım milyon dolar. Buraya ben KDV iadesinde bulunuyorum. KDV iade sistemi olmasa sorun yok ama var. Böyle bir yere benim KDV iadesinde bulunmam, sübvansiyonda bulunmam sosyal adalete, vergide adalete uymadığı kanısındayım. Yaptığımız düzenleme geçen sene uygulansaydı parsellerin yüzde kaçını etkilerdi- Yüzde 8'lik gruba parsellerin, konutların yüzde 3,8'i, 1000 liranın üzerindeki gruba yüzde 2'si girerdi."
    
     -"Sektör çok abarttı"-
    
     "Sektör bu konuyu çok abarttı. 2013'ün başına kadar alınan ruhsatların hiçbiri etkilenmeyecek" diyen Şimşek, şunları söyledi:
     "KDV zaten ikinci elden alınmıyor. Vatandaş neredeyse onu bize sormaya başladı. 'Evimi satacağım KDV arttı mı-' diye soruyorlar. Yok öyle bir şey. Bu konu söylemlerle öyle bir yazıldı, çizildi ki vatandaş evini satarken, 'KDV böyle olacak'... öyle bir şey yok. 2013'ün başına kadar alınan hiçbir ruhsat etkilenmeyecek. Kentsel dönüşüm kapsamındaki binalar bu konudan tamamen istisna. Önümüzdeki dönemde işin önemli bir boyutu kentsel dönüşümle ilişkilidir. Bunun dışında kalan hakikaten lüks konutlara da vatandaştan, garibandan topladığım vergiyi oraya sübvanse vermemi beklemek de... Ben sektörün böyle bir yaklaşım içinde olacağını düşünemiyorum. İşte KDV böyle bir mesele.
     Biz doğru yaptığımız kanısındayız. Bundan geri dönüş olmayacak. Gereksiz yere beklentiler olmasın. Çünkü biz bu konuyu iyi çalıştık. Bu yasa çıktı, bu yasa çıktıktan sonra Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Bunun bir altyapısı arka planı var..."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir