Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (2) -"Mali disiplin olursa ülkemizin kaynakları milletimize hizmet…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (2)
  -"Mali disiplin olursa ülkemizin kaynakları milletimize
  hizmet…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (2) -"Mali disiplin olursa ülkemizin kaynakları milletimize hizmet olarak gider. Mali disiplinde eğer zemin kaybedersek, geçmişte olduğu gibi milletten topladığımız faize gider" -"Suriye'de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Devlet, devlet olmaktan çıkmış terör mekanizması haline dönüşmüştür. Orada da huzurun oluşması bizim en büyük dileğimizdir"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Mali disiplin olursa ülkemizin kaynakları milletimize hizmet olarak gider. Mali disiplinde eğer zemin kaybedersek, geçmişte olduğu gibi milletten topladığımız faize gider" dedi.
     Bakan Şimşek, Ritz Carlton Otel'de düzenlenen Türkiye İş adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) yönetim kurulu toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin, vergi arttırımına ilişkin sorusu üzerine Şimşek, bütçede bir açık hedefinin bulunduğunu, son iki yıla bakıldığında açık hedeflerini tutturmakla kalmayıp, Türkiye'nin alt yapısına ve eğitimine ilave kaynaklar aktardıklarını kaydetti.
     Şimşek, hedeflenen açığın neredeyse yarısı düzeyindeki sonuçla söz konusu yılların kapandığını ifade ederek, şunları söyledi:
     "Bu sene gerek büyümenin kompozisyonu gerekse diğer bir takım faktörlerden ötürü 'açık öngörülen hedefin üzerinde olacak' dedim. Tabii ki oturup mali disiplini korumaya yönelik bir tedbir çabamız söz konusu, ama bunu hemen şu ya da bu şekilde değerlendirmek de her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir.
     Biz çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ekonominin içinden geçtiği konjonktürü tabii ki dikkate alıyoruz. İş aleminin rekabet gücü, Türkiye'nin rekabet gücü bizim açımızdan çok önemli. En son 2-3 gün önce Dünya Ekonomik Forumu, rekabet gücü sıralamasını ülkeler için açıkladı. Türkiye, rekabet gücünü en fazla arttıran ikinci ülke olmuş. 16 basamak yukarı çıkmıştır. Biz bunu önemsiyoruz."
    
     -"Mali disiplin de rekabet gücünün artırılması kadar önemli"-
    
     İş ortamının iyileştirilmesine ve rekabet gücünün artmasına önem verdiklerini anlatan Şimşek, "Ama mali disiplin de bir o kadar önemli. Mali disiplin olursa ülkemizin kaynakları milletimize hizmet olarak gider. Mali disiplinde eğer zemin kaybedersek, geçmişte olduğu gibi milletten topladığımız faize gider. 2002 yılında 100 liralık vergi gelirinin 86 lirası faize gidiyordu. Çok şükür bizim çabalarımızla 2011 yılında 100 liralık vergi gelirinin 84 lirası hizmete gidiyor. Faizi biz epey aşağı çektik. Bu kazanımların korunması hepimizin lehinedir" diye konuştu.
    
     -"AB'nin son adımı oldukça radikal bir adım"-
    
     Şimşek, dünya ekonomisinin küresel kriz sonrası dönemde büyüme açısından sürekli bir şekilde potansiyelinin altında bir patikada gittiğini dile getirerek, "Bir istihdam yaratamadı. Hele Avro Bölgesi, çok ciddi bir kriz içinde. Bu sene Avrupa'da büyük bir daralma söz konusu. Avrupa ekonomisi bırakın büyümeyi, şu anda küçülmede, işsizliğin bırakın azalması, işsizlik oranları yükseliyor. Avrupa Birliği, maalesef bu sıkıntıları aşmak için zamanında hareket etmedi. Güçlü siyasi irade ortaya konulmadı. Sorunlar büyüdü" değerlendirmesini yaptı.
     Avrupa Birliği'nin attığı son adımın oldukça radikal bir adım olduğunu ifade eden Şimşek, "Daha önce haritası çizilmemiş alanlara geçilmesi gibi bir şey ama önemli. Ümit ediyorum ki, güvenin sağlanmasına, piyasaların yeniden işlemesine ve Avrupa'daki ekonominin canlanmasına katkıda bulunur" temensisinde bulundu.
    
     -"Avro Bölgesi'nin ekonomisinin sağlığı bizim için çok önemli"-
    
     "Avrupa bizim için çok önemli bir pazar" diyen Şimşek, pazar çeşitlemesi yapmasına ve özellikle iş adamları sayesinde Afrika ve Orta Doğu'da büyük başarılara ulaşmasına rağmen AB'nin Türkiye için önemli bir bölge olduğunu vurguladı.
     Şimşek, "Avro Bölgesi'nin ekonomisinin sağlığı bizim için çok önemli. ABD'de üçüncü fasıl parasal genişleme gündemdeydi. O anlamda büyük bir sürpriz yaşanmaz. Bütün bu adımlar sayesinde dünya ekonomisi bir miktar güçlenirse, tabii ki bize de olumlu yansımaları olur. Özellikle AB'nin tekrar büyümeye başlaması, iç talebin canlanması kritik öneme sahip. Yatırımlar, finansman ve ihracat kanalı çok önemli. Yakından takip ediyoruz. Ümit ediyorum ki uzun süredir seyreden güven bunalımı, yerini tekrar kararlı doğru politikalara bırakır. Avrupa'nın reforma ihtiyacı var. Biz nasıl reform yaptıksak, Avrupa'nın da evini düzene koymasına büyük ihtiyaç var" diye konuştu.
    
     -"Suriye'de devlet devlet olmaktan çıkmış, terör mekanizmasına dönüşmüştür"-
    
     Şimşek, başka bir soru üzerine ise, "Biz Dünya Ticaret Örgütü'nün bir üyesiyiz ve dünya ticareti için çok açık ve net kurallar var. İhracatın desteklenmesi, ithalatın sıfırlanması bu kurallar çerçevesinde oluyor. İlgili bakanlık haksız rekabet söz konusuysa geçici tedbirler alabiliyor. Onun dışında gündemimizde bir husus yok" dedi.
     Bakan Şimşek, Suriye'ye ilişkin soruya da şu karşılığı verdi:
     "Suriye'de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Devlet devlet olmaktan çıkmış terör mekanizması haline dönüşmüştür. Orada da huzurun oluşması bizim en büyük dileğimizdir. Suriye, bizim için sıradan bir ülke değil. Tabii ki ister istemez Suriye'deki krizin ülkeye ve bölgeye yansımaları oluyor. Doğrudan etkisi ortada. Mülteci kardeşlerimiz için harcanan para ortada. Dolaylı etki de önemli. Bu jeopolitik risklerin özellikle İran ile ilgili boyutu, bölgeyle ilgili boyutu ortaya çıkınca emtia ve enerji fiyatlarını vurabiliyor. Esas önemli etki dolaylı etki."
     Şimşek, vergi barışına ilişkin soruyu da, "6111 sayılı yasanın uygulanması devam ediyor. Bununla ilgili yeni bir şey söz konusu değil" diyerek yanıtladı.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir