Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (1) -"Eğer Korelilerle veya başka nispeten başarılı ülkelerle…

  • Yazı boyutu
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (1)
  -"Eğer Korelilerle veya başka nispeten başarılı ülkelerle…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (1) -"Eğer Korelilerle veya başka nispeten başarılı ülkelerle rekabet edeceksek insan sermayesine yatırım yapmamız lazım" -"Eğer ihracatı çeşitlendirmede başarılı olmasaydık, Avrupa'daki krizinin etkileri Türkiye üzerinde çok daha ağır olacaktı"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Eğer Korelilerle veya başka nispeten başarılı ülkelerle rekabet edeceksek insan sermayesine yatırım yapmamız lazım" dedi.
     Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Şimşek, yatırımcılara, pazarlara orta vadeli mali ve makro bir çerçeve sunduklarını belirtti. Bunun önemli bir konu olduğununa dikkati çeken Şimşek, şöyle devam etti:
     "Çünkü hava çok toz dumandı 2008-2009'da. Çok az bir görüş mesafemiz vardı. Her ülke küresel finansal krizden büyük acı çekti, hasara uğradı. Bunun bir şok olduğunu ama 2002'den itibaren oluşturduğumuz temel gelişmenin geçici bir kazanç olmadığını, kalıcı bir kazanç olduğunu göstermek durumundaydık. Mali disiplinin sürdürülebilmesi için inandırıcı bir program oluşturmanız gerekiyor.
     Biz insana yatırım yaptık, özellikle küresel kriz döneminde. İleriye baktığımızda da bu hala anlamlı. Aktif iş pazarı politikalarının çok önemli olduğunu gördük. İstihdamı korumak ve istihdamı artırmak çok kritik bir önem taşıyor. Birkaç yıl önce 2007-2008'e dönersek aktif iş pazarı programlarında, istihdam pazarında 30 bin kişi vardı. Bu yıl 10 ayda bu programda yaklaşık 400 bin kişi var. O nedenle biz krizden beri yaklaşık 4,2 milyon net istihdam yarattık. Küresel standartlara baktığımız zaman bile bu oldukça önemli bir veri."
     Şimşek, ülke olarak eğitime öncelik verildiğini, eğitim bütçesini artırdıklarını vurgulayarak, "Eğitim harcamasının bütçedeki payı 2002'de olanın 2 katı. Önümüzdeki 30-40 yıl içinde de böyle olacak. Rekabet yeteneğimiz açısından insan sermeyesi son derece önemli. Eğer Korelilerle veya başka nispeten başarılı ülkelerle rekabet edeceksek insan sermayesine yatırım yapmamız lazım" dedi.
     Altyapıya da çok yoğun bir yatırım yaptıklarını anlatan Şimşek, "Çok güçlü bir şekilde yenilenebilir enerji üzerine odaklanılıyor. Yerel kaynaklar ve nükleer enerji üzerine odaklanıyoruz. Nükleer enerji konusu tartışılabilir bir konu ama başka seçeneğimiz yok" şeklinde konuştu.
    
     -"İhracatta çeşitlendirmede başarılı olduk"-
    
     Ortadoğu ve Türkiye için kadınların işgücüne katılımını artırmak gerektiğine değinen Şimşek, "Üniversite eğitimi alan kadınlara baktığımızda ülkemizde istihdama katılım oranı Avrupa ortalamasıyla aynı yüzde 69-70 gibi. Ama genele baktığımızda net bir şekilde görüyoruz ki zayıf bir durumumuz var" dedi.
     Türkiye'nin uzun vadedeki görünümünün oldukça olumlu olduğuna işaret eden Şimşek, şöyle konuştu:
     "Çünkü olumlu bir demografik özelliklerimiz var. Nüfusumuz 2030'a kadar artmaya devam edecek. Buna eşit derecede önemli başka bir konu da kadın istihdam oranını artırmak. Bunu iyi bir eğitimle yapabiliriz. Çalışmalar, bölgemiz ve özellikle bazı komşularımız için kamu borcunun gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 75 arttığını gösteriyor. Kurumsal sektörde bu oran 80-90'a çıkıyor. Bu büyümeyi engelleyen durum. O zaman çeşitlendirme de çok önemli bir konu haline geliyor. Son birkaç yıl içinde bu çeşitlemede başarılı olduk. Avrupa, toplam ihracatın yüzde 56'sını alıyordu, şimdi yüzde 38'ini alıyor. Ama ihracatımız büyümeye devam ediyor. Çünkü MENA bölgesine ve Asya'ya ihracatımız yüzde 12'den yüzde 33'e yükseldi. Eğer bu çeşitlenmede başarılı olmasaydık, Avrupa'daki krizinin etkileri Türkiye üzerinde çok daha ağır olacaktı. Avro Bölgesi kriz nedeniyle 5 yıl kaybetti. Öyle gözüküyor ki, eğer bir şeyler çabuk değişmezse bir 5 yıl daha Avrupa Birliği'nin kaybetme riski var."
     Şimşek, Türkiye'nin daha fazla dinamizmi olan bölgelere odaklanması gerektiğini belirterek, "Fırsatlardan yararlanmamız gerekiyor. Önceliğimiz insan sermayesi, hem eğitim açısından hem de becerilerin oluşması açısından" dedi.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir