"Mali uçurum"dan sonra jeopolitik riskler de artıyor

  • Yazı boyutu
"Mali uçurum"dan sonra jeopolitik riskler de artıyor

"Mali uçurum"dan sonra jeopolitik riskler de artıyor

ABD'deki "mali uçurum" riskine bir de İsrail'in Gazze saldırılarının ardından bölgede gerginliğin artması ve Mısır'ın Tel Aviv Büyükelçisini çekme kararı sonrasında jeopolitik riskler de eklendi ve başta ABD hisse senetleri olmak üzere küresel piyasalarda sert düşüşler görüldü.
     ABD'de dün FED'in FOMC tutanaklarında tahvil alım programının önümüzdeki yılda devam edeceğinin açıklanmasının ardından piyasaların tepkisi sınırlı olurken risk fiyatlaması ağır bastı ve Dow Jones endeksi önceki kapanışa göre yüzde 1,45 oranında değer kaybederek 2009 yılından beri devam eden yükseliş trendinin desteği olan 12.790 puanın altında kapanış yaptı. Analistler son bir ayda yüzde 7'nin üzerinde değer kaybeden Dow Jones endeksinin gelmesi muhtemel tepki alımlarıyla yükselen trend içine girememesi durumunda 12.000 desteğinin gündeme gelebileceğini belirtiyor.
     Yurt içinde ise dün tahvil-bono piyasasında kar satışlarının etkili olduğu ve gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 6,42'ye yükseldiği görülürken İMKB 100 endeksi de önceki günkü kazançlarının neredeyse tamamını geri vererek günü yüzde 0,96 oranında düşüşle 71.325 puandan kapattı.
     Endeksin dün 71.000 desteği üzerinde tutunduğunu belirten analistler bugün bu seviyenin kırılması durumunda kısa vadeli alçalan trend oluşumundan bahsedilebileceğini kaydediyor. Bugün yoğun veri gündeminin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden analistler, İsrail - Filistin gerginliği ile ilgili haberlerin ana gündem maddesi olacağını ve teknik olarak endeksin 71.000 - 73.000 bandının aşağı yönlü kırması durumunda sırasıyla 69.900 ve 68.500 desteklerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TCMB eylül ayı cari işlemler dengesi
     10.00 Türkiye, TUİK ağustos ayı işsizlik verileri
     11.00 Türkiye, ekim ayı merkezi yönetim bütçe verileri
     12.00 Avro Bölgesi, ekim ayı TÜFE
     12.00 Avro Bölgesi, 3 çeyrek GSYH (1. Tahmin)
     15.30 ABD, ekim ayı TÜFE
     15.30 ABD, haftalık işsizlik sigortası başvuruları
     15.30 ABD, kasım ayı Empire imalat sanayi endeksi
     17.00 ABD, kasım ayı Philedelphia FED
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir