''Malatya kayısısı'' için uluslararası tanıtım talebi

  • Yazı boyutu
''Malatya kayısısı'' için uluslararası tanıtım talebi

Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği Başkanı Erhan Soğukpınar, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'tan, yurt dışı ziyaret ve görüşmelerinde Malatya kayısısı ikram etmesini talep etti

Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği Başkanı Erhan Soğukpınar, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'tan, yurt dışı ziyaret ve görüşmelerinde Malatya kayısısı ikram etmesini talep ettiğini bildirdi.
     Soğukpınar, yaptığı yazılı açıklamada, Malatya'yı dün ziyaret eden Bakan Bağış ile Malatya Belediyesi'nde görüşme fırsatı bulduğunu ifade etti.
     Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz'ün de bulunduğu ortamda, Bakan Bağış'a Malatya kayısısıyla ilgili taleplerini yazılı ve sözlü olarak ilettiğini belirten Soğukpınar, ''Kayısının uluslararası tanıtımına katkılarını isteyip, yurt dışındaki ikili görüşmeler ve ziyaretlerinde kayısı ikram edip edemeyeceğini kendilerine sordum. Bakan bey de 'tabii ki, neden olmasın' diye cevap verdi. Dernek olarak ayrıca bu talebimizi yazılı olarak da ilettik'' ifadelerini kullandı.
     Talepleriyle ilgili yazıda, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yurt dışı gezilerinde hep Malatya kayısısı götürüp ikram ettiğini hatırlattıklarını kaydeden Soğukpınar, kayısının yurt dışı pazar ağının genişletilmesi, Ulusal Kayısı Konseyi'nin kurulması, taze kayısı tüketiminin arttırılması gibi konularda Bakan Bağış'tan destek istediklerini belirtti.
     Soğukpınar, 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan 21. New York Türk Yürüyüşü'ne Malatya'dan da bir ekibin katıldığını, o dönemde Bakan Bağış'ın, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı olduğunu ve Malatya'dan götürdükleri 1 ton kayısıyı yürüyüşe katılanlara birlikte ikram ettiklerini anımsattıklarını da dile getirdi.


Bu haberi 250 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir