MAKTEK Avrasya 2012'de Fuarı açıldı -Fuarın ilk gününde 300 milyon TL değerinde 150 takım…

  • Yazı boyutu
MAKTEK Avrasya 2012'de Fuarı açıldı
  -Fuarın ilk gününde 300 milyon TL değerinde 150 takım…

MAKTEK Avrasya 2012'de Fuarı açıldı -Fuarın ilk gününde 300 milyon TL değerinde 150 takım tezgahının satışı gerçekleştirildi

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TİAD'ın desteğiyle TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Beylikdüzü'nde düzenlenen "MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı"nda ilk günden 300 milyon TL değerinde 150 takım tezgahının satışı gerçekleştirdi.
     Yapılan açıklamaya göre, her biri 7 ile 8 ton ağırlığında değişen "Makinaların imalatını sağlayan ana makinaların" kurulu halde sergilendiği MAKTEK Fuarı'nın açılışında moderatörlüğü, NAO adlı robot yaptı. Fuara 60 ülkeden 5 bini yatırımcı olmak üzere 40 bin ziyaretçi bekleniyor
     Bu yıl 2-7 Ekim 2012 tarihleri arasında TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TİAD) destekleriyle İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı, NAO adlı robotun ziyaretçileri makinaların dünyasına davetiyle açıldı.
     Açılışa T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu ve Hırvatistan Girişimcilik Bakanı Gordon Maras'ın yanı sıra çok sayıda iş adamı ve ziyaretçi katıldı.
     Açılışta konuşan T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, bilgi teknolojilerinin önemine değindi. Bilgi üreten, bunu sanayide kullanan ve sonucu en iyi şekilde paketleyip dünyaya pazarlayan bir bilgi ekonomisine ulaşmayı hedeflediklerini belirten Kavranoğlu, "MAKTEK Avrasya katılımcılarının yüzde 65'i yurt dışından geldi. Dünyanın dört bir yanından bin şirketi burada görmek bizim için gurur kaynağıdır. Takım tezgahları her şeyi üreten makinalar olarak özel bir öneme sahiptir. Bu yüzden MAKTEK Avrasya'yı destekliyoruz" dedi.
    
     "Avrupa'da ilk üçteyiz hedef ikincilik"
    
     TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Müh. Erdal Gamsız, MAKTEK Avrasya Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de üretime katma değer sağlayacak, verimliliği ve dünyadaki rekabet gücünü arttıracak mode teknolojilerinin ve imalat sistemlerinin daha fazla ve yaygın kullanımını sağlamak gerektiğini belirtti. Gamsız "Takım tezgah kullanımını dünya çapında incelendiğimizde Türkiye, 1.4 milyar dolar ile dünyada 10. sıradadır. Özellikle son 10 yılda Türkiye'de takım tezgahları sektörü büyük gelişme gösterdi. Geçen yılki yüzde 49'luk büyüme oranı ile takım tezgahları kullanımında dünyada 10. sıraya ve Avrupa'da da bir çok gelişmiş ülkeyi geride bırakarak, Almanya ve İtalya'dan sonra 3. sıraya yükselmiştir. 2-3 yıl gibi kısa bir süre sonra da Avrupa'da 2. sıraya yerleşeceğimizi öngörüyoruz" dedi.
     TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi Proje Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlhan Ersözlü ise MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı'nın yüzde 90'ının bir yıl öncesinden dolduğunu belirtirken, 60 ülkeden 40 bin ziyaretçi beklediklerini ifade etti.
     Açıklamada verilen bilgilere göre, TÜYAP'ın Beylikdüzü'ndeki fuar alanında kurulan ve her biri 7-8 aralığında değişen ağırlıktaki dev makinalara ilk günden büyük siparişler gelmeye başladı. 300 milyon TL değerindeki 150 takım tezgahının siparişi daha ilk günden alındı.
     Açıklamada, takım tezgahları sektörünün Türkiye'nin 2023'teki 500 milyar dolar hedefinde 10 milyar dolar ile önemli bir yer tuttuğu dile getirildi.
    
    
    

Bu haberi 99 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir