Makroekonomik göstergelerin küresel piyasalar üzerindeki etkisinin artması bekleniyor

  • Yazı boyutu
Makroekonomik göstergelerin küresel piyasalar üzerindeki etkisinin artması 
bekleniyor

Makroekonomik göstergelerin küresel piyasalar üzerindeki etkisinin artması bekleniyor

Küresel piyasalar 2013 yılının ilk haftasında önemli yükselişler kaydederken analistler, bu hafta Fed toplantı tutanaklarının ardından parasal genişlemenin sonlandırılabileceği ihtimali nedeniyle makroekonomik verilerin piyasaların yönü üzerindeki etkisini artıracağını tahmin ediyor.
     Geçtiğimiz hafta ABD'de Dow Jones endeksi 28 kasım 2011 haftasından beri yaptığı en hızlı yükselişini gerçekleştirerek 13.435 puana yükselirken, S&P 500 ve Nasdaq endeksinde de benzer şekilde yükselişler görüldü.
     Avrupa tarafında da hisse senetleri piyasaları, içinde bulundukları yükseliş trendindeki hareketlerini devam ettirirken Almanya'da DAX endeksi 5 yılın en yüksek haftalık kapanışı olan 7.776 puandan kapattı. Avro da Fed'in parasal genişlemeye son verebileceği ihtimalinin oluşmasıyla dolara karşı değer kazandı ve avro/dolar paritesi 1,33'e kadar yükseldiği haftayı 1,3070 seviyelerinden tamamladı.
     Bugüne gelindiğinde ise yeni Japonya'nın yeni Başbakanı Shinzo Abe'nin ekonomik büyümeyi desteği artıracağı beklentileriyle 4 haftadır hızlı bir şekilde yükselen Tokyo borsasında bugün kar satışlarının hakim olduğu görüldü ve Nikkei 225 endeksinin önceki kapanışa göre yüzde 0,83 oranında değer kaybetti.
     İMKB tarafında ise İMKB 100 endeksi peş peşe 7. haftayı da yükselişle kapatarak 2013 yılının ilk haftasını cuma günkü yüzde 0,59'luk düşüşe rağmen 79.563 puanla kapattı. Bu kapanış rakamı haftalık bazda tarihinin en yüksek kapanışı oldu.
     Hisse senetleri piyasası bu haftaya, Avrupa'da Basel III kurallarında yapılan değişiklikle bankalara bazı esneklikler getirilmesinin pozitif etkisiyle başlayacak. Buna rağmen oluşan önemli kar marjları nedeniyle kar satışlarının kademeli olarak etkisini artırabileceğini belirten analistler, yurt içinde PKK'nın silah bırakabileceği yönündeki yorumlar nedeniyle bu konudaki gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.30 Avro bölgesi, ocak ayı Sentix yatırımcı güveni endeksi
     12.00 Avro bölgesi, kasım ayı ÜFE
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir