Makedonya'nın en büyük yatırımı Cevahir Holding'den... -Makedonya'nın başkenti Üsküp'te…

  • Yazı boyutu
Makedonya'nın en büyük yatırımı Cevahir Holding'den...
     -Makedonya'nın başkenti Üsküp'te…

Makedonya'nın en büyük yatırımı Cevahir Holding'den... -Makedonya'nın başkenti Üsküp'te inşasına başlanan ve yaklaşık 300 milyon avroya malolması planlanan bin 376 konutluk residence ve AVM projesinin ilk etabı yıl sonunda satışa çıkarılacak

Murat Birinci - Cevahir Holding tarafından Makedonya'nın başkenti Üsküp'te inşasına başlanan ve yaklaşık 300 milyon avroya malolması planlanan residence ve AVM projesinin ilk etabı yıl sonunda satışa çıkarılacak.
     Cevahir Holding, Makedonya'nın başkenti Üsküp'te yürüttüğü ve Balkanların en büyük projelerinden olan bin 376 konutluk residence ve AVM projesinin temel atma töreni, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski'nin de katılımıyla dün gerçekleştirildi.
     Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski'nin "Ülke tarihindeki en büyük yatırım" olarak nitelendirdiği projenin, Makedon taşeron firmaları, inşaat malzemeleri ve nakliye şirketleri gibi yerel potansiyeli harekete geçirecek olması dolayısıyla ülkenin inşaat sektörüne ve ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor.
     Kamu ve özel yatırımlardan dolayı inşaat sektörünün son yıllarda Makedonya ekonomisinin itici güçlerinden biri haline geldiğini ifade eden Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Cevahir Holding'in projesinin şehirleşme yapısına ruh katacağı gibi, Makedon metropolüne de ek bir turistik güzellik katacağını söyledi. Gruevski, projeyle birlikte Üsküp'ün de mode bir simgeye daha kavuşmuş olacağını kaydetti.
    
     -"Makedon halkının projesi..."-
    
     Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Başbakan Yardımcısı Vladimir Peşevski, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Cevahir Holding Yönetim Kurul Üyesi Eser Cevahir, üst düzey yetkililer ve çeşitli ülkelerin misyon şeflerinin de hazır bulunduğu törende projeyle ilgili bilgiler veren Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir, "Bu proje Makedon Halkının projesidir" ifadesini kullandı.
     Üsküp'te inşa edilen, her biri 42 kata sahip, 130 metre yüksekliğinde 4 adet kule ve AVM'den oluşacak projenin maliyetinin 300 milyon avroya ulaşacağını belirten Cevahir, toplam inşaat alanı 280 bin metrekare olacak projenin yaklaşık 3 bin kişilik bir yaşam alanı oluşturacağını kaydetti.
     Projenin Makedon halkı açısından önemine değinen Cevahir, "Bu proje hükümetin veya muhalefetin projesi değildir. Hükümet ve muhalefet olarak bizlere ellerinden gelen yardımı göstermeleri gerekir" dedi.
     Projenin ilk etabını yıl sonunda satışa çıkarmayı planladıklarını belirten Cevahir, "Projenin 2014 yılından itibaren teslim edilmeye başlanmasını düşünüyoruz. Uluslararası RealEx 2012 Fuarı'nda 'Yılın En İyi Projesi' ödülünü kazanan projeyi gerçekleştirmek adına Makedonya'yı seçmemizdeki en büyük etken olarak, Makedonya'nın gelişime ve canlanmaya açık bir pazar olmasını, aynı zamanda iki ülke arasındaki vizesiz geçiş kolaylığını sayabilirim" diye konuştu.
     Temel atma törenini daha erken yapmak istediklerini ancak Makedonya'daki yasal sıkıntılardan dolayı gecikme yaşandığını ifade eden Cevahir, Makedonya Başbakanı'nın bu olumsuzlukları gidermek adına kendilerine çok yardımcı olduğunu vurguladı.
     Tören sonrasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cevahir, Mekke ve Medine'de yapmayı planladıkları devremülk projelerinin olduğunu, şu aşamada arazi konusunda görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir