Makedonya Büyükelçisi Taskovski, Konya'da: -"Makedonya her geçen gün daha da ileriye gidiyor.…

  • Yazı boyutu
Makedonya Büyükelçisi Taskovski, Konya'da:
  -"Makedonya her geçen gün daha da ileriye gidiyor.…

Makedonya Büyükelçisi Taskovski, Konya'da: -"Makedonya her geçen gün daha da ileriye gidiyor. Özellikle ekonomi alanında büyük atılımlar yapıyor. Bunun tek bir nedeni var. O da Makedonya'nın arkasında Makedonya'nın büyük abisi, dostu Türkiye Cumhuriyeti'nin durmasıdır"

Makedonya Büyükelçisi Goran Taskovski, "Makedonya her geçen gün daha da ileriye gidiyor. Özellikle ekonomi alanında büyük atılımlar yapıyor. Bunun tek bir nedeni var. O da Makedonya'nın arkasında Makedonya'nın büyük abisi, dostu Türkiye Cumhuriyeti'nin durmasıdır" dedi.
     Taskovski, Konya'da MÜSİAD'ın il binasında gerçekleştirilen Cuma Toplantıları'nda, "Makedonya Cumhuriyeti'nde İş Ortamı ve Yatırım İmkanları" konulu konferans verdi.
     Daha önce önce de Konya'ya geldiklerini ancak MÜSİAD ile ilk işbirliklerinin olmadığını dile getiren Taskovski, "Bu akşam burada ekonomi alanında, yatırımlar alanında görüşmelerimiz olacak. Ancak biz Makedonya ve Türkiye Cumhuriyeti iki kardeş, iki dost ülke olarak her zaman bu işbirliklerini güzel bir şekilde gerçekleştirdik. Sorunlar olduğunda, o sorunları hızlı bir şekilde aşmak için iyi işbirliğimiz var" diye konuştu.
     "550 yıl içerisinde kültürümüz, yemeklerimiz, mutfağımız birbirine karışmış durumda" diyen Taskovski, şunları kaydetti:
     "Şu anda rahatlıkla iki ülkenin aslında bir ülke gibi bir devlet gibi hareket ettiğini rahatça söyleyebiliriz. Makedonya her geçen gün daha da ileriye gidiyor. Özellikle ekonomi alanında büyük atılımlar yapıyor. Bunun tek bir nedeni var. O da Makedonya'nın arkasında Makedonya'nın büyük abisi, dostu Türkiye Cumhuriyeti'nin durmasıdır. Son bir kaç yılda dünya ekonomik krizinde, Makedonya ve Türkiye gerçekten iyi hükümetler tarafından idare edildiğini, güçlü kadrolara sahip olduğunu dünyaya gösterdi. Dünya krizle boğuşurken Makedonya ve Türkiye bu krizi kolay atlattı."
     MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek ise Makedonya ile tarih, kültür, yemek, düğün ve cenaze gelenekleriyle pek çok ortak noktalarının olduğunu ifade etti.
     Şimşek, krizden çıkma konusunda da her iki ülkenin benzer yanları bulunduğunu belirterek, Makedonya ile ticari birliktelikler kurma arayışında olduklarını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 354 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir