Madencilik Sektörü’nde Çin gururu yaşanıyor

  • Yazı boyutu
Madencilik Sektörü’nde Çin gururu yaşanıyor

Türkiye’nin 2011 yılında Çin’e yaptığı 2 milyar 506 milyon dolarlık ihracatın yüzde 62’lik bölümünü Türk madencilik sektörü gerçekleştirdi. Madencilik sektörünün Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptığı, 1 milyar 506 milyon dolarlık ihracatta, Türk doğaltaş sektörü 640 milyon dolarlık payla öne çıktı.

Madencilik Sektörü’nde Çin gururu yaşanıyor. Türkiye’nin 2011 yılında Çin’e yaptığı 2 milyar 506 milyon dolarlık ihracatın yüzde 62’lik bölümünü Türk madencilik sektörü gerçekleştirdi. Madencilik sektörünün Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptığı, 1 milyar 506 milyon dolarlık ihracatta, Türk doğaltaş sektörü 640 milyon dolarlık payla öne çıktı.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan açıklamaya göre 2011 yılında Çin’e 1 milyar 506 milyon 90 bin dolarlık ihracata imza atmanın gururunu yaşadıklarını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, madencilik sektörünün Çin’e ihracatını arttırmak için sektörün tüm gücüyle çalıştığını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Çin’e gerçekleştirdiği ziyarette Çin-Türkiye dış ticaret rakamlarına vurgu yaparak Türk ihracatçılarına Çin pazarını hedef gösterdiğine işaret eden Erdinç, “Türkiye 2011 yılında Çin’den 25 milyar dolarlık ithalat yaparken, 2.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

22.5 milyar dolarlık dış ticaret açığımızı azaltmamız gerekiyor. Türk Madencilik Sektörü, yıllar öncesinde Çin pazarını keşfetmiş ve Türkiye’nin Çin’e yaptığı toplam ihracatının yüzde 62’lik bölümünü bu ülkeye yapar konuma gelmiştir.

Madencilik sektörü ithal girdisi olmayan, yüzde 100’e yakın yerli girdi kullanan yüzde 100 net döviz girdisi ve yoğun istihdam sağlayan bir sektör. Çin Halk Cumhuriyeti, 2011 yılında 640 milyon dolarlık ihracat yapan Türk Doğaltaş Sektörü’nün en büyük ihracat pazarıdır” diye konuştu.

“ÇİN FIRSATLAR ÜLKESİ”

Erdinç, Çin’i “Fırsatlar Ülkesi” olarak tanımladı. Son yıllarda ABD ve Avrupa Birliği’ndeki ekonomik kriz ve durgunluğa karşın Çin her yıl yüzde 8-9 büyüdüğünü dile getiren Erdinç, “Her birinde milyonlarca insanların yaşayacağı devasa şehirler, alışveriş merkezleri, otoyollar, statlar çok hızlı bir şekilde kuruluyor ve hayata geçiyor.

Çin, büyük bir ihracatçı ülke olduğu gibi aynı zamanda büyük ithalatçı bir ülke biz Çin’in ithalatçı yönüne yoğunlaşmalıyız ve ihracatımızı arttırıp dış ticaret açığımızı azaltmalıyız.”

“BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ”

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin, Çin’in Güney Bölgesi’ndeki, Xiaman Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu başarıyla gerçekleştirdiğine vurgu yapan Erdinç, 18-21 Haziran 2012 tarihlerinde ise, Türk doğaltaş ihracatçılarını fırsatlar ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Tianjin Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na götürmek için hazırlıklarının son aşamaya geldiğini sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak: HÜRRİYET


Bu haberi 426 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir