Madencilik sektörü ihracatını yüzde 57 artırdı -İMİB Başkanı Mehmet Özer: -"Sektörümüz doğru…

  • Yazı boyutu
Madencilik sektörü ihracatını yüzde 57 artırdı
  -İMİB Başkanı Mehmet Özer:
  -"Sektörümüz doğru…

Madencilik sektörü ihracatını yüzde 57 artırdı -İMİB Başkanı Mehmet Özer: -"Sektörümüz doğru stratejilerle devam ederse bu yıl ki hedefimiz olan 4,5 milyar dolarlık ihracata çok daha erken ulaşabiliriz"

Madencilik sektörü bu yılın şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre ihracatını yüzde 57 oranında artırdı.
     İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nden (İMİB) yapılan açıklamaya göre, madencilik sektörü, şubat ayında ihracatını yüzde 57 oranında artırarak, 403 milyon 378 bin dolarlık ihracat yaptı.
     Madencilerin en fazla ihracat yaptığı ülkeler ise sırasıyla Çin, ABD, Belçika, Irak ve Suudi Arabistan oldu. Çin'e yapılan ihracat geçen yılın Şubat ayına kıyasla yüzde 128,6 artarak 217 milyon 161 bin dolara yükseldi. Madencilik sektörünün Ocak - Şubat 2013 döneminde toplam ihracatı ise 799 milyon 292 bin dolara ulaştı.
     Madencilik sektörünün en önemli hedef pazarı olan Çin, Şubat 2013'te toplam ihracattan yüzde 54 ile en büyük payı aldı. Sektörün ihracatını en çok artırdığı pazarlar arasında Uzak Doğu ülkelerinin yer alması ise dikkat çekti.
     Güney Kore'ye olan ihracat, 2012 yılına kıyasla yüzde 396,8 artarak 6 milyon 652 bin dolara yükseldi. Tayland'a olan ihracat ise yüzde 773,6 artış göstererek 3 milyon 339 bin dolara çıktı. Şubat ayında sektör, 145'in üstünde ülkeye ihracat yaptı.
     İMİB Başkanı Mehmet Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede Türkiye ekonomisinin gizli gücü konumunda bulunan madencilik sektörünün, 2013 yılına çok iyi bir başlangıç yaptığını belirterek, sektör olarak özellikle Uzak Doğu pazarlarında önemli başarılar elde ettiklerini kaydetti.
     Çin'in sektörün en önemli alıcısı olmaya 2013 yılında da devam ettiğini ifade eden Özer, şubat ayında toplam ihracatın yarısından fazlasını Çin'e gerçekleştirmelerinin bunun en önemli göstergesi olduğunu belirtti.
     Çin'in yanı sıra diğer Uzak Doğu ülkelerinin de ihracat pazarlarında artık üst sıralara çıkmaya başladığını aktaran Özer, "Güney Kore'ye olan ihracatımızın yüzde 396,8 artmasıyla Güney Kore bir anda sektörümüzün en çok ihracat yaptığı ilk 10 ülke arasında yer aldı. Tayland'a olan ihracatımızdaki artış ise rekor düzeyde gerçekleşti. Tüm bu gelişmeler, sektörümüzün stratejik yol haritasına Uzak Doğu ülkelerinin alınmasının ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Sektörümüz doğru stratejilerle devam ederse bu yılki hedefimiz olan 4,5 milyar dolarlık ihracata çok daha erken ulaşabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 107 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir