Maddi durum beklentisi düştü, tasarruf eğilimi arttı -GfK Türkiye Tüketici Güven Endeksi Temmuz…

  • Yazı boyutu
Maddi durum beklentisi düştü, tasarruf eğilimi arttı
  -GfK Türkiye Tüketici Güven Endeksi Temmuz…

Maddi durum beklentisi düştü, tasarruf eğilimi arttı -GfK Türkiye Tüketici Güven Endeksi Temmuz 2012 sonuçlarına göre, Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında 0,5 puan düşüş kaydederek 92,2 puan olarak gerçekleşti

GfK Türkiye Tüketici Güven Endeksi Temmuz 2012 sonuçlarına göre, Tüketici Güven Endeksi Temmuz ayında 0,5 puan düşüş kaydederek 92,2 puan olarak gerçekleşti.
     Temmuz ayında gelecek 12 ay için hanenin maddi durumuna yönelik beklenti 4,4 puan (yüzde 4,0) azalarak 105,1 puana düşerken, tasarruf eğilimi ise 0,8 puan (yüzde 1,4) artarak 56,7 olarak izlendi.
     Avrupa Komisyonu tarafından AB'ye üye ve aday ülkelerin ekonomik konjonktürlerini takip etmek amacıyla gerçekleştirilen ve Mayıs 2007'den bu yana Avrupa Komisyonu adına GfK Türkiye tarafından yürütülen "İşyerleri ve Tüketici Araştırmaları Ortak Uyumlu AB Programı"nın "Tüketici Araştırması" sonuçlarına göre, Haziran 2012'de 92,7 puan olarak ölçülen Tüketici Güven Endeksi, Temmuz ayında 0,5 puan düşüş kaydederek 92,2 puan olarak gerçekleşti.
     Suriye'de düşen uçak, Suriye ile yaşanan gerginlik ve terör Temmuz ayında öne çıkan konu başlıkları oldu.
     Endeksin alt kalemlerine ve değişim oranlarına bakıldığında Temmuz ayında gelecek 12 ay için hanenin maddi durumuna yönelik beklenti 4,4 puan (yüzde 4,0) azalarak 105,1 puana düştü. Genel ekonomik duruma yönelik beklenti 0,4 puan ( yüzde 0,3) azalarak 118,7 puan olarak kaydedilirken, işsizlik oranının azalacağına yönelik beklenti 2,2 puan (yüzde 2,6) artarak 88,3 puan olarak gerçekleşti. Tasarruf eğilimi ise 0,8 puan (yüzde 1,4) artarak 56,7 olarak izlendi.
     Tüketici Güven Endeksi, tüm AB üye ve adayı ülkelerde aynı denge yöntemi kullanılarak hesaplanıyor. Avrupa Komisyonu adına yürütülen araştırmanın saha çalışması her ayın ilk iki haftasında 12 NUTS1 bölgesini temsil eden 26 ilin kentsel ve kırsal alanlarında yaş, cinsiyet ve eğitim açısından Türkiye genelini temsil edecek şekilde 15 yaş üzeri toplam bin 100 kişi ile görüşülerek gerçekleştiriliyor.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir