Macaristanda işsizlik artışı -Macaristan Ulusal İstihdam Servisi'nin şubat raporuna göre, ülkede…

  • Yazı boyutu
Macaristanda işsizlik artışı
  -Macaristan Ulusal İstihdam Servisi'nin şubat raporuna
  göre, ülkede…

Macaristanda işsizlik artışı -Macaristan Ulusal İstihdam Servisi'nin şubat raporuna göre, ülkede kayıtlı işsiz sayısı 676 bin 500'e ulaştı

Macaristan'da kayıtlı işsiz sayısının 676 bin 500'e ulaştığı belirtildi.
     Macaristan Ulusal İstihdam Servisi'nin Şubat 2013 raporuna göre, ülkede işsiz sayısı giderek artıyor. İşsiz sayısının 676 bin 500'e ulaştığı ülkede, 50 yaş ve üzeri işsiz sayısı 155 bin 300 iken, 25 yaş altı işsiz sayısı 105 bin 300 olarak açıklandı. Macar para birimi forintin değer kaybının sürdüğü bu dönemdeki veriler, ülke ekonomisinin geleceğine yönelik kaygıları da artırıyor.
     Macar halkı da ekonomik krizden kaçış yolunu Batı Avrupa'ya göçte arıyor. Bu durum, "beyin göçü"ne ilişkin endişelere yolaçıyor.
     Ekonomi Bakanı Görgy Matolcsy de daha önce, "Büyükelçiliklerden aldığımız bilgilere göre İngiltere'de çalışmakta olan Macar vatandaşlarının sayısı 300 bin, Almanya'da 100 bin, Avusturya'da 50 bin, 50 bin kişi ise diğer Avrupa ülkelerinde çalışıyor" açıklamasını yapmıştı.
    
     -"Macaristan'da faiz gerileyebilir, para biriminin değeri düşebilir"-
    
     Bu arada, Macaristan'da yüzde 5'e çekilen faizlerin yüzde 4,5 civarına gelebileceği ve yıl sonunda Macar para birimi forintin değer kaybını sürdürerek Avro karşısında 320 seviyelerine gerileyebileceği belirtiliyor.
     Macar Merkez Bankasının (MNB) yılın geri kalan bölümünde "alışılmışın dışında" kararlar alabileceği, bu nedenle faizlerde yüzde 4'e kadar düşüşlerin beklenebileceği de iddia ediliyor.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir