Lübnan'a sektörel gezi

  • Yazı boyutu
Lübnan'a sektörel gezi

Mersin ile Lübnan'ın Tripoli kendi arasında başlatılan feribot seferleri, turizmcileri umutlandırdı

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demir, Mersin ile Lübnan'ın Tripoli kenti arasında başlatılan feribot seferlerinin Suriye'deki gerilim yüzünden kenti ziyaret edemeyen Arap turistlere, alternatif bir kapı oluşturacağını bildirdi.
     Demir, yazılı açıklamasında, Tripoli-Mersin arasında başlayan feribot seferlerinin Doğu Akdeniz'in 2 önemli merkezi olan Mersin ve Lübnan arasında ulaşım kolaylığı sağlanacağını, bunun da otel işletmelerini olumlu etkileyeceğini belirtti.
     Otel işletmecileri olarak Mersin'de turizm sezonunun 12 ay boyunca devam etmesini hedeflediklerini hatırlatan Demir, feribot seferlerinin yerel turizme sağlayacağı katkıyı göz önünde bulundurduklarında, Tripoli ile Mersin her iki kentin turizmine katkı sağlayacağının yadsınamaz bir gerçek olduğunu vurguladı.
     Demir, Mersin'in tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri bakımından büyük bir potansiyel taşıdığına değinerek, "Bu potansiyeli harekete geçirmek için bir yandan tanıtım ayağını güçlendirirken diğer yandan da turizm sektöründe kritik rol oynayan ulaşım konusunda neler yapılabileceğini araştırıyoruz. Ulaşım çok ciddi altyapı ve yatırım gerektiren bir unsur. Ayrıca tanıtım ve imaj açısından da stratejik öneme sahip. Böylesi önemli bir konuda, Mersin Turizm Platformu'nun öncülüğünde, hükümet ve kentteki otoritelerin desteği ile başlayacak seferler otel işletmecilerine önemli bir avantajlar sağlayacak" görüşüne yer verdi.
     Seferlerin her iki ülke insanına hayırlı olmasını dileyen Demir, şunları kaydetti:
     "Feribot seferlerinin ekonomik olması, ulaşım kolaylığı sağlaması açısından, turistlere farklı alternatifler sunulmasını sağlayacak. Mersin'e gelen bir turist, Lübnan'ı ziyaret ederken, Lübnan'a gelen turist de kolayca Mersin'i ziyaret edebilecek. Seferler, Suriye'deki gerilim yüzünden Mersin'i ziyaret edemeyen Arap turistlere alternatif kapı oluşturacaktır."
    
     -Lübnan'a sektörel gezi-

    
     Arap Baharı nedeniyle Türkiye'deki turizm anlaşmalarının sıkıntı yaşadığını, ekonomik sıkıntılar içerisinde bulunan Yunanistan'ın fiyatlarında aşırı indirim yapmasıyla Türk turizminin ciddi yara aldığını iddia eden Demir, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:
     "Turizmcileri oldukça zorlu bir sezon bekliyor. Bu noktada feribot seferleriyle başlayan işbirliğinin, Doğu Akdeniz'deki turizme yeni alternatifler sunacağı aşikar. Mersin Turizm Platformu, Mersin-Lübnan feribot seferlerinin başlatılmasına yönelik çalışmasını başarı ile tamamlandı. Bundan sonra ise otelciler, acentalar olarak bu seferlerin devam etmesi yönünde 2 ülke arasında karşılıklı sektörel işbirliğini geliştirmek zorundayız. Suriye'deki sıkıntıların artmış olması, başta otellerimiz olmak üzere tüm sektörü ve ticaret hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu anlamda öncelikle bu işbirliğine değer katmak adına MERTİD olarak süratle Lübnan'a sektörel amaçlı bir inceleme gezisi düzenlemek ve oradaki meslektaşlarımızla yüz yüze tanışmak, işbirliğini geliştirmek arzusundayız."
    
    
    


Bu haberi 417 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir