Lübnan -14 Mart Hareketi'nin kuruluş yıl dönümünde eski Başbakan Hariri'nin mezarı ziyaret…

  • Yazı boyutu
Lübnan
  -14 Mart Hareketi'nin kuruluş yıl dönümünde  
  eski Başbakan Hariri'nin mezarı ziyaret…

Lübnan -14 Mart Hareketi'nin kuruluş yıl dönümünde eski Başbakan Hariri'nin mezarı ziyaret edildi

Lübnan'da Saad Hariri liderliğindeki 14 Mart Hareketi'nden bir heyet, hareketin 8. yıl dönümünde, 2005 yılında düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybeden eski Başbakan Refik Hariri'nin kabrini ziyaret etti.
     Aralarında, 14 Mart Hareketi bünyesindeki parti temsilcileri ve milletvekillerinin de bulunduğu heyettekiler, Hariri'nin mezarına çelenk koydu ve birlik mesajları verdi. Heyettekiler, daha sonra, yine suikast sonucu geçen yıl hayatını kaybeden Lübnan İç İstihbarat Servisi Başkanı Visam el-Hasan'ın mezarını da ziyaret etti.
     14 Mart Hareketi bünyesinde yer alan siyasi liderler de yaptıkları açıklamalarda, Lübnan'da iç barış için başlattıkları mücadeleye kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.
     14 Şubat 2005'te öldürülen Refik Hariri, suikastın ardından başlayan ve "Sedir Devrimi" olarak adlandırılan kitlesel gösterilerin ardından kurulan 14 Mart Hareketi'in merkezindeki figür olarak biliniyor.
     Refik el-Hariri, 14 Şubat 2005'te, Beyrut'ta St George Oteli yakınlarındaki bir kavşakta düzenlenen bombalı suikastta hayatını kaybetmişti.
     Suikastın ardından binlerce Lübnanlı sokağa dökülerek, Sedir Devrimi'ni başlatmıştı. Eylemciler, Hariri suikastının soruşturulması için uluslararası bir heyetin kurulmasını, olaya karışan güvenlik görevlilerinin görevden alınmasını, özgür bir şekilde parlamento seçimlerinin yapılmasının yanı sıra ülkede 1976'dan beri konuşlanan Suriye kuvvetlerinin geri çekilmesini istemişti.
     Sedir devrimi neticesinde, 1976'dan beri ülkede konuşlanmış Suriye ordusuna ait yaklaşık 14 bin asker ve istihbarat görevlisi Amerika ve Fransa'nın baskısıyla geri çekilmişti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir