LPG'ye yeni standart -LPG dispenserlerinin üzerine 15 cm x 30 cm boyutlarından küçük olmamak…

  • Yazı boyutu
LPG'ye yeni standart
  -LPG dispenserlerinin üzerine 15 cm x 30 cm boyutlarından 
  küçük olmamak…

LPG'ye yeni standart -LPG dispenserlerinin üzerine 15 cm x 30 cm boyutlarından küçük olmamak üzere "LPG" yazısı yazılacak veya bu ibareyi taşıyan levha asılacak

LPG dispenserlerinin üzerine bugünden itibaren 15 cm x 30 cm boyutlarından küçük olmamak üzere "LPG" yazısı yazılacak veya bu ibareyi taşıyan levha asılacak.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "Otomotiv Yakıtları - LPG - Özellikler ve Deney Yöntemleri ile İlgili Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, daha önce yürürlükte olan Mecburi Standard Tebliği ile Bakanlık tarafından mecburi olarak uygulamaya konulan TS EN 589 "Otomotiv Yakıtları - LPG - Özellikler ve Deney Metotları" standardı mecburi uygulamadan kaldırıldı. Bu standardın yerine Türk Standardları Enstitüsü'nce hazırlanan TS EN 589:2008+Al:2012 (EN) "Otomotiv Yakıtları - LPG - Özellikler ve Deney Yöntemleri" standardı imalat ve satış safhalarında zorunlu olarak uygulamaya konuldu.
     Yeni standarda göre numuneler TS EN ISO 4257'ye göre alınacak. Otomotiv yakıtı LPG dispenserlerinin üzerine 15 cm x 30 cm boyutlarından küçük olmamak üzere "LPG" yazısı yazılacak veya bu ibareyi taşıyan levha asılacak.
     Bu arada yeni standardın uygulanması bakımından yaz dönemi 1 Nisan - 31 Ekim, kış dönemi de yaz dönemi dışında kalan dönem olarak belirlendi.
     Tebliğde ayrıca, kış mevsiminde piyasaya "Tip B" otomotiv yakıtı LPG verilmesi gerektiği belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir