LPG’li aracı olanlara 5 öneri

  • Yazı boyutu
LPG’li aracı olanlara 5 öneri

Benzin fiyatlarının 5 TL’ye yaklaşmasıyla, sürücüler araçlarında LPG kullanımına yöneliyor. Dünya çapında 9 milyondan fazla araç LPG sistemiyle çalışıyor.

Güvenlik açısından LPG’li bir aracın diğerlerinden bir farkı yok ancak kontrollerinin düzenli ve tam olarak yapılması gerekiyor. Her yıl LPG'li araç sayısı artarken uzmanlar LPG’li araçlardaki güvenliğe de dikkat çekiyor. Sanayi ve Ticaret bakanlığı tarafından 1999’da yayınlanan genelgeyle LPG tanklarının ömrü 10 sene olarak belirlendi. Bugüne kadar özel araçlar iki yılda bir, ticari araçlar ise her yıl sızdırmazlık raporu alıyordu. Ancak rapor zorunluluğu da geçtiğimiz şubat ayında kaldırıldı. Peki aracınızda LPG siteminin güvenli kullanımı için nelere dikkat etmelisiniz? İşte işin uzmanı İtalyan teknolojisinin Türkiye temsilcisi Gasitaly’den aracında LPG kullanan ve yeni dönüşüm yaptırmayı planlayan sürücüler için pratik 5 güvenlik önerisi…

- Mümkün olduğunca güvenilir marka istasyonlardan yakıt dolumu yapılmalı.

- Araçlarda LPG tankının kullanım ömrü 10 yıl. Ömrünü tamamlayan tankın yenisi ile değişiminin yapılması gerekir.

- Kanunen zorunlu olmasa bile 2 yılda bir sızdırmazlık testi yapılması kendi ve çevrenizdekilerin güvenliği için gerekli.

- LPG'li araçların dönüşüm sistemlerinin ve motor bakımının periyodik olarak her 10 bin kilometrede bir yaptırılması ve gaz filtresinin değiştirilmesi gerekir.

- LPG dolum ağzı kesinlikle bagaj dışında olmalı ve LPG dolumu yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. “Tank fazla alsın” diye araç sallanmamalı.

 

 

Kaynak: HÜRRİYET


Bu haberi 234 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir