Lombardia Bölgesi Ticaret, Turizm ve Hizmetler Bakanı Margherita Peroni: -"Türk halkının vize…

  • Yazı boyutu
Lombardia Bölgesi Ticaret, Turizm ve Hizmetler 
  Bakanı Margherita Peroni:
  -"Türk halkının vize…

Lombardia Bölgesi Ticaret, Turizm ve Hizmetler Bakanı Margherita Peroni: -"Türk halkının vize almakta ne kadar zorluk çektiğini biliyoruz" -"Ankara'da büyükelçi ile bu konuda ne yapabileceğimizi konuştuk. Diğer ülkeler gibi biz de prosedürleri hafifletebiliriz" -"2011 yılında 170 bin Türk İtalya'yı ziyaret etti, 750 bin İtalyan ise Türkiye'ye geldi"

İtalya'nın Lombardia Bölgesi Ticaret, Turizm ve Hizmetler Bakanı Margherita Peroni, Türk halkının vize almakta ne kadar zorluk çektiğini bildiklerini belirterek, "Ankara'da büyükelçi ile bu konuda ne yapabileceğimizi konuştuk. Diğer ülkeler gibi biz de prosedürleri hafifletebiliriz" dedi.
     Türkiye'nin ikinci ticaret ortağı ve en büyük beşinci yatırımcısı konumunda olan İtalya, iki ülke arasındaki ticaretin artırılması amacıyla dört kişilik bir heyetle 19-21 Eylül tarihleri arasında Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiriyor.
     Lombardia Bölgesi Ticaret, Turizm ve Hizmetler Bakanı Margherita Peroni'nin liderliğindeki heyet Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, TÜSİAD ve TÜRSAB gibi kurumlarla temaslarda bulundu.
     Lombardia Bölgesi'nin tanıtımı amacıyla İstanbul'da düzenlenen toplantıda konuşan Peroni, Lombardia Bölgesi'nin 10 milyon nüfuslu bir bölge olduğunu ifade ederek, bölgenin, İtalya'nın gayrisafi milli hasılasının yüzde 20'sini temsil ettiğini söyledi.
     Lombardia'da 820 binin üzerinde faal firma bulunduğu bilgisini veren Peroni, bunların 18 bininin yabancı olduğunu dile getirdi. İtalya genelindeki araştırma şirketlerinin büyük bir kısmının bu bölgede olduğunu anlatan Peroni, Avrupa genelinde inovasyon ve IT konusunda 3. sırada olduklarının altını çizdi.
     İtalya'da fuarcılık sektörünün çok önemli bir sektör olduğunu aktaran Peroni, "13 fuarımız var. 8'i ulsulararası, 5'i de ulusal fuar" dedi.
    
     -"Son yıllarda Türkiye'de turizmin ne kadar geliştiğini görüyoruz"-
    
     2011 yılında 170 bin Türk'ün İtalya'yı ziyaret ettiğini, 750 bin İtalyan'ın ise Türkiye'ye geldiği vurgulayan Peroni, son yıllarda Türkiye'de turizmin ne kadar geliştiğini gördükleri söyledi.
     Türkiye'nin talep açısından turizmde dünyada 6. sırada olduğunu hatırlatan Peroni, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Türk halkının vize almakta ne kadar zorluk çektiğini biliyoruz. Türklerin İtalya'ya ya da Avrupa'ya istenmediği gibi bir anlam çıkarılıyor ama bu doğru değil. Ankara'da büyükelçi ile bu konuda ne yapabileceğimizi konuştuk. Diğer ülkeler gibi biz de prosedürleri hafifletebiliriz.
     Hem turistik, hem de iş vizesi için olabilir. Ama eski yıllarda olduğu gibi değil bizdeki sistem. Schengen ülkesi olduğumuz için her şeyi değiştirme imkanımız yok. 3 senelik vize alan iş adamları var. Bir de artık çok çabuk alınabiliyor, 2-3 gün içinde. İtalya'ya döndüğümde bunun daha derinliğine ineceğim. Çünkü Türklerin de turist olarak İtalya'ya gelmelerini istiyoruz."
    
     -Lombardia'daki fırsatlar-
    
     Lombardia eyaletinin fuarcılık alanında sunduğu fırsatlar hakkında da bilgi veren Peroni, bölgede 1 yılda yaklaşık 70 etkinlik gerçekleştirildiğini anlattı.
     Peroni, Lombardia fuar takviminin, İtalya'nın birinci düzeydeki fuar operatörü ve gerek etkinlik takvimi gerekse teşhir alanın müsaitliği açısından dünya fuar piyasasının en önemli aktörlerinden biri olan Milano Fuarı sayesinde İtalya'daki uluslararası seviyede gerçekleşen bütün fuarcılık faaliyetinin üçte birinden çoğunu temsil ettiğini söyledi.
     Ticari ilişkiler ve karşılıklı güçlü girişimcilik işbirlikleri, Lombardiya'lı kuruluşların Türkiye piyasasına ve Türkiye'nin doğu Akdeniz, Ortadoğu ve Asya pazarlarına bir giriş köprüsü olarak da sunduğu fırsatların farkında olduğuna dikkati çeken Peroni, "Bu doğrultuda, halihazırda çok olumlu olan ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesinin, her iki ülkenin girişimcilik sistemleri için karşılıklı bir avantaj sunduğunu düşünüyoruz" dedi.
     İtalyan Ticaret Odası Derneği Başkanı Giuseppe Alberto Moggi ise, İtalyan Ticaret Odası'nın 127 yıldır faaliyet gösterdiğini belirtti.
    
     -Lombardia eyaleti, Türkiye ile ticaretin yaklaşık dörtte birini gerçekleştiriyor-
    
     Bu arada, Lombardia eyaleti, İtalya'nın Türkiye ile ticaretinin yaklaşık dörtte birini gerçekleştiriyor. Bölge bir önceki yıla oranla yüzde 5,5 oranında bir artış kaydederek, 2012 yılının ikinci üç aylık döneminde 1 milyar Avro'yu aşan ihracat gerçekleştirdi.
     Lombardia ile Türkiye arasındaki alışverişleri, özellikle manifatura ürünleri temsil ediyor.
     2011 yılından 2012 yılına kadarki dönemde her iki yılın ilk altı aylık dönemi karşılaştırıldığında, Lombardia eyaletinin tarım, balıkçılık ve orman ürünleri ihracatı yüzde 167 artarken, atık geri kazanım ve işleme ürünlerinin ihracatı yüzde 58 düştü.
     Lombardia eyaletinin sanat, spor ve eğlence faaliyetleri çerçevesinde kapsanan ürün ithalatı yüzde 3 bin 791 artış kaydederken, bilgi ve iletişim hizmetleri faaliyetleri bünyesine giren ürünler ise yüzde 59'luk düşüş trendi gösterdi.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir