Lojistikte ticari riskleri azaltacak işbirliği -UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin:…

  • Yazı boyutu
Lojistikte ticari riskleri azaltacak işbirliği
  -UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin:…

Lojistikte ticari riskleri azaltacak işbirliği -UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin: -"Maliyetlerin rekabet üstünlüğü sağladığı küresel pazarda, üyelerimizin ticari risklerinden doğacak maliyetleri minimuma indirecek bu anlaşma sektörümüz ve sayısı 400'e ulaşan üyelerimiz açısından önem taşımaktadır" -D&B Türkiye Genel Müdürü Didem Taner: -"UTİKAD ile yaptığımız bu anlaşmanın sektöre önemli bir ivme kazandıracağına inanıyoruz"

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD), Dun & Bradstreet (D&B) ile UTİKAD üyelerinin ticari risklerini azaltmayı hedefleyen işbirliği anlaşması imzaladı.
     UTİKAD açıklamasında, dünyada 200 milyondan fazla firmadan oluşan veri tabanına sahip D&B ile UTİKAD üyelerinin ticari risklerini azaltmayı hedefleyen bir işbirliği anlaşması imzaladığını bildirdi. Anlaşmayla D&B'nin sağladığı hizmetlerin artık UTİKAD üyelerine de avantajlı bir şekilde sunulacağı kaydedildi.
     UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, küreselleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte riskin önceden öngörülmesi ve yönetiminin şirketler için stratejik önemde bir konu haline geldiğini belirtti.
     Erkeskin, ticari risklerden korunmanın sektörün dinamiklerini iyi anlamak ve iş ortaklarını doğru seçmekten geçtiğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Rekabet koşullarının işletmeleri daha etkin ve verimli olmaya zorladığı günümüz ekonomisinde, satış, alacak ve risk yönetimi konuları şirketlerin varlıklarını sürdürmede hayati önem taşımaktadır. Hızla büyüyen ve firma sayısı sürekli artan taşımacılık ve lojistik sektöründe de büyük ölçekli lojistik hizmetler ve ticari ilişkilerin çeşitlenmesinden dolayı firmaların yüklendikleri riskler oldukça fazladır. Bu anlaşma ile üyelerimiz D&B'den edindikleri bilgilerle, bir yandan mevcut ticari ilişkilerindeki riskleri gözden geçirme ve işbirliği içinde oldukları firmalar hakkında doğru ve güncel bilgilere ulaşma olanağı bulurken, diğer yandan yeni iş ilişkilerinde doğru çözüm ortaklarını seçme avantajına sahip olacaklar. Maliyetlerin rekabet üstünlüğü sağladığı küresel pazarda, üyelerimizin ticari risklerinden doğacak maliyetleri minimuma indirecek bu anlaşma sektörümüz ve sayısı 400'e ulaşan üyelerimiz açısından önem taşımaktadır."
    
     -"Lojistik sektörü ivme kazanacak"
    
     D&B Türkiye Genel Müdürü Didem Taner de işbirliğiyle UTİKAD üyelerine katma değer sağlanacak bir anlaşmaya imza atıldığını ifade ederek, "Ticari bilgi konusunda deneyimlerimizi hazırladığımız raporlar aracılığıyla müşterilerimize sunuyoruz. UTİKAD üyeleri, D&B Türkiye'den alacakları Ticari Profil Raporları (BPR) ile yerli veya yabancı bir ticari kuruluşun faaliyetlerini, kalıcılığını, finansal gücünü ve kredi değerliliğini ölçerek, ilgili kuruluşla hangi koşullar altında çalışabileceğinin kararını daha sağlıklı şekilde verebilecekler" dedi.
     Taner, bu raporlar sayesinde iş hacmi artarken çok daha verimli alanlara yatırım yapılabileceğini belirterek, "UTİKAD ile yaptığımız bu anlaşmanın sektöre önemli bir ivme kazandıracağına inanıyoruz. Bu tür işbirlikleri sayesinde herkes ihtiyacı olan hizmeti alabiliyor" dedi.
     D&B olarak lojistik sektörüne çok önem verdiklerini belirten Taner, şunları kaydetti:
     "Sektörün sıkıntılarını çok yakından biliyoruz. Kur ve dönemsel değişenlik gösteren ithalat ve ihracat hareketlerinden doğan riskler yanından uzun vadeli sözleşmelerle ciddi riskler alan sektör şirketlerinin düşük kar marjları ile çalıştıklarını görüyoruz. Bugün sektöre yeni giren yerli ve yabancı şirket sayısının hızla artması ve şirketlerin KOBİ ağırlıklı olması pek çok riski de beraberinde getirmektedir. Bu dönemde lojistik sektörüne destek olmak için UTİKAD ile görüşmelere başladık. UTİKAD yönetim kurulunun vizyoner yaklaşımı ile çalışmalarımızı tamamladık. Bugün burada işbirliğimizi nihai formuna kavuşturduk, tüm üyelere hayırlı olmasını dileriz."
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir