Lisanssız elektrik üretimi -Lisanssız olarak kendi elektriğini üretip, fazlasını da piyasaya…

  • Yazı boyutu
Lisanssız elektrik üretimi
  -Lisanssız olarak kendi elektriğini üretip, fazlasını da
  piyasaya…

Lisanssız elektrik üretimi -Lisanssız olarak kendi elektriğini üretip, fazlasını da piyasaya satmak isteyenler dağıtım şirketleriyle "bağlantı ve dağıtım" sistem kullanım anlaşmaları imzalayacaklar

Lisanssız olarak kendi elektriğini üretip, fazlasını da piyasaya satmak isteyenler dağıtım şirketleriyle "Bağlantı ve Dağıtım" sistem kullanım anlaşmaları imzalayacaklar.
     Türkiye çapında lisanssız olarak kendi elektriğini üretip, fazlasını da piyasaya satmak için tesis kurmak isteyenler için sisteme nasıl bağlanacaklarına dair usul ve esaslar belirlendi. Böylece EPDK, lisanssız elektrik üretimine ilişkin tüm mevzuatı tamamlamış oldu.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), konuyla ilgili 6 Haziran 2012 tarihli Kurul toplantısında aldığı, Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistemine Bağlantı Anlaşması ile Lisanssız Elektrik Üreticileri İçin Dağıtım Sistem Kullanım Anlaşması'nın kabul edilmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında elektrik üretim tesisi kuran gerçek ve tüzel kişiler ile dağıtım şirketleri arasında bağlantı anlaşması imzalanacak.
     Üretici, bağlantı noktasına anlaşma gücünün üzerinde elektrik veremeyecek. Üreticinin anlaşma gücünü ihlal etmesi durumunda dağıtım şirketi ihlalin giderilmesi için bildirimde bulunarak 15 günlük ihlali giderme süresi verecek ve ilgili yaptırımı uygulayacak.
     Dağıtım şirketi, üreticinin anlaşma gücü üzerinde elektrik enerjisi vermesini önlemek amacıyla otomatik enerji kesme sistemleri tesis edebilecek. Dağıtım şirketinin EPDK tarafından onaylı tarifesindeki yönteme göre hesaplanan bağlantı bedeli üretici tarafından dağıtım şirketine ödenecek.
     EPDK'nın geçen yıl yürürlüğe giren Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliği ile kurulu gücü azami 500 kilovat enerji (kWe) olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinde üretim yapacak gerçek ve tüzel kişiler lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf tutulmuştu.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir