LimakPort İskenderun'da "ROPAX" seferleri başladı

  • Yazı boyutu
LimakPort İskenderun'da "ROPAX" seferleri başladı

LimakPort İskenderun'da "ROPAX" seferleri başladı

İskenderun Limanı işletme hakkı devri ihalesini kazanan Limak'ın bünyesindeki LimakPort İskenderun, Sisa Denizcilik'in işletme güvencesinde düzenli "ROPAX" seferlerini başlattığını duyurdu.
     Şirketten yapılan açıklamada, 22 Ağustos 2012'de LimakPort İskenderun Limanı'ndan başlayan ROPAX seferlerinin ilk etapta 2 gemi ile gerçekleşeceği belirtildi.
     Hem TIR, hem de yolcu taşıyabilen Olympus ve Aqua Hercules isimli gemiler, 185 TIR, 320 yolcu kapasiteli ve ayrıca 62 adet soğutuculu (Thermo King) araç taşıma özelliğine sahip.
     Özellikle bölgeye ihracat yapanlar için ticaretin devamlılığı adına güvenli bir alternatif sunan gemilerdeki yüksek donanım; araç şoförlerinin gemi ile seyahat edebilmesi, organizasyon kolaylığı ve zaman kayıplarının minimize edilmesini sağlıyor.
     LimakPort İskenderun Limanı'ndan yola çıkan ilk ROPAX'ın Süveyş Kanalı'nı geçerek Suudi Arabistan'a ulaşması hedefleniyor.
     ROPAX seferlerinde haftada gidiş-geliş olmak üzere 3 servis yapılacak.
     Aqua Hercules adlı gemi LimakPort İskenderun - Port Said (Mısır) ve Olympus adlı diğer gemi de Port Adabiya (Suveyş-Mısır) - Dhiba Port (Suudi Arabistan) arasında çalışacak.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen LimakPort Genel Müdürü Oğuz Tümiş, ROPAX seferlerinin başlamasının Kuzey Afrika ve Arap Yardımadası'ndaki ülkelere yapılan ihracatın devam edebilmesi için çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.
     ROPAX seferlerinin sadece Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki illerden değil, Türkiye'nin diğer bölgelerinden veya Avrupa üzerinden gelip aynı destinasyonlara gidecek araçlar için de kullanılacak bir alternatif olacağını vurgulayan Tümiş, Suriye'deki olaylar nedeniyle birçok firmanın zorluk çektiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Bu seferler; Suriye'den kara yolu ile geçmek zorunda kalan ya da sınır kapılarındaki sıkıntılar nedeniyle zor duruma düşen her sektörden ihracatçının ticaretine devam edebilmesi ve pazar payını kaybetmemesi açısından güvenli bir alternatif oluşturacak. Yine Antakya/Hatay merkezli yükler için de, gerek yakınlık gerekse uygun tarifemiz ile limanımız nakliye firmalarına büyük avantajlar sağlayacaktır."
    
    
    

Bu haberi 208 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir