Libya ve Suriye'de iş yapan firmalara kolaylık -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Suriye ve Libya'da…

  • Yazı boyutu
Libya ve Suriye'de iş yapan firmalara kolaylık
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Suriye ve Libya'da…

Libya ve Suriye'de iş yapan firmalara kolaylık -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Suriye ve Libya'da faaliyet gösteren ve daha önce borçlarını yapılandıran ve yapılandırdıkları borçlara ait taksitlerini ihlal eden firmalara önemli kolaylık sağlandı"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, politik risk kapsamına alınan Suriye ve Libya'da faaliyet gösteren ve daha önce borçlarını yapılandıran ve yapılandırdıkları borçlara ait taksitlerini ihlal eden firmalara önemli kolaylık sağlandığını bildirdi.
     Çağlayan, yazılı açıklamasında, Libya ve Suriye'de faaliyette bulunan Türk firmalarının politik risk nedeniyle borçlarının daha önce yapılandırıldığını, bu düzenlemeden yararlanan ancak taksitlerini veya ödemelerini geciktiren mükelleflere yeni bir şans daha sağlandığını, sözkonusu düzenlemeye ilişkin tebliğin de bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı.
     Libya ve Suriye'deki mükelleflere vergi borçlarını mücbir sebebin sona erdiği tarihten başlamak üzere 12 taksitte ödeme kolaylığı sağlandığını, yapılan düzenleme ile taksit sayısının 12'den fazla olması halinde, fazla olan taksitlerin 12'nci taksitle birlikte ödenmesinin hükme bağlandığını anımsatan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Sözkonusu düzenleme çerçevesinde yapılandırılan borçların taksitlerini veya ödemelerini ihlal edenlere bir şans daha veren düzenleme 6322 sayılı Kanun ile getirilmişti. 6322 sayılı Kanunda yer alan hükme göre, Libya ve Suriye-de faaliyette bulunan ve bu ülkelerdeki faaliyetleri nedeniyle durumları mücbir sebep hali sayılan yatırımcılardan; mücbir sebep hali bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle devam edenler 'ihlal ettikleri taksitlerini mücbir sebebin sona erdiği tarihi izleyen ayın sonuna kadar öderlerse' daha önce yürürlüğe giren 6111 sayılı yapılandırma düzenlenmesinden yeniden yararlanma hakkına kavuşacaklar. Bu hükmün uygulanmasına ilişkin ayrıntılı açıklamalar bugün Resmi Gazte-de yayımlanan Tebliğ'de yer almaktadır."
     Çağlayan, sözkonusu tebliğde yatırımcılara verilen yeni hakkın uygulama şeklinin nasıl olacağının açık ve net bir şekilde ortaya konduğunu belirterek, "Düzenleme ile Bakanlığımızca politik risk kapsamına alınan Suriye ve Libya-da faaliyet gösteren ve daha önce borçlarını yapılandıran ve yapılandırdıkları borçlara ait taksitlerini ihlal eden firmalarımıza önemli bir kolaylık sağlanmıştır" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir