Libya iş heyeti İzmir'de -İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: "Libya ile feribot projesinin…

  • Yazı boyutu
Libya iş heyeti İzmir'de 
  -İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş:
  "Libya ile feribot projesinin…

Libya iş heyeti İzmir'de -İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş: "Libya ile feribot projesinin tekrar hayata geçirilmesi için çalışıyoruz"

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Libya ile İzmir arasında feribot projesinin tekrar hayata geçirilmesi için çalışma yaptıklarını belirtti.
     Libya'nın Sebha Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, İzmir Ticaret Odası'nı ziyaret etti, ziyarette iki oda arasında "kardeş oda protokolü" imzalandı.
     İZTO Başkanı Demirtaş, yaptığı açıklamada, en kısa zamanda oda üyeleriyle Libya'ya gelmeyi planladıklarını, ülkenin hızla toparlandığını memnuniyetle takip ettiklerini ifade etti.
     Libya'nın büyüme oranlarını artırdığını, enflasyonunu düşürdüğünü belirten Demirtaş, iki ülke arasındaki ticaretin 2,5 milyar dolara ulaştığını, en önemli sektörün inşaat olduğunu dile getirdi.
     Savaşta yıkılan yerlerin yapılmasında Türk müteahhitlere büyük iş düşeceğini kaydeden Demirtaş, geçmişte yakın ilişki içinde oldukları Libya ile feribot projesinin tekrar gündeme getirilmesi için çalıştıklarını kaydetti.
     Geçmişte feribotla İzmir'e gelen Libyalılar'ın İzmir'de ticaret yaptığını, alışverişin yanında Libyalılar'ın araçlarının servis hizmetlerini dahi burada yaptırdığını anımsatan Demirtaş, "En kısa zamanda Libya ile feribot projesinin tekrar hayata geçirilmesi için çalışıyoruz. Trablus'a giderek konuyla ilgili temaslarda bulunacağım. Heyetin de bana destek olmasını istiyorum" dedi.
     Sebha Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mohemmed Wess de konuşmasına "17 Şubat Devrimlerinin" başarılı olması için sunduğu yardımlar ve desteklerden dolayı Türkiye'ye teşekkür ettiklerini belirtti.
     Wess, iki oda arasında imzalanan kardeş oda anlaşmasının kağıt üstünde kalmayacağını, oda üyelerini bir araya getirmek istediklerini, Libya'da özellikle inşaat ve tarım alanında ortak projeler geliştirmek istediklerini ifade etti.
     Heyette bulunan işadamı Hassa Mohammed de Sebha Bölgesi'nin ülkenin Afrika'ya açılan kapısı olduğunu, ülke topraklarının üçte birlik bölümünü tutan bölgenin petrol, doğalgaz, çimento, demir ve mermer yataklarına sahip olduğunu, Türk işadamlarının bölgede yatırım yapması için geniş fırsatların bulunduğunu söyledi.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir