Letonya, Avro Bölgesi'ne girmek için başvurusunu yaptı

  • Yazı boyutu
Letonya, Avro Bölgesi'ne girmek için başvurusunu yaptı

Letonya, Avro Bölgesi'ne girmek için başvurusunu yaptı

Baltık ülkelerinden Letonya, borç kriziyle genişlemeye ara veren Avro Bölgesi'nin 18'inci üyesi olmak için resmi başvurusunu yaptı.
     Letonya Maliye Bakanı Andris Vilks, 2014 başında ortak para bölgesine üyelik için başvuru mektubunu AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn'e sundu.
     Rehn, ortak basın toplantısında, Letonya'nın başvurusuyla ilgili hazırlayacakları raporu haziran ayı başında bitirerek üye ülkelerin onayına sunacaklarını söyledi.
     Rehn, küresel krizin etkisiyle 2008-2009 yıllarında "çok ağır ekonomik kriz" yaşayan Letonya'nın, AB ve IMF'nin mali programını kararlılıkla uygulayarak bugün AB'de en hızlı büyüyen ülke haline geldiğini belirtti.
     Letonya'nın başvurusunun avroya güvenin yeni bir göstergesi olduğunu vurgulayan Olli Rehn, "Hepimiz, üzerinden 1 yıl bile geçmeyen Avro Bölgesi'nin dağılacağı şeklindeki yaygın spekülasyonları hatırlıyoruz. Neyse ki Letonya Hükümeti ve halkı bu spekülasyonlardan etkilenmeyip sağlam kamu maliyesi ve sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışı için reformlar yolundan giderek avroya geçişe hazırlandı" dedi.
     2,2 milyonluk nüfusa sahip Letonya'da kişi başına düşen milli gelir 18 bin doları buluyor. Geçen yıl yüzde 5,3'le AB'nin en hızlı büyüyen üyesi olan Letonya'da enflasyon oranı yüzde 1,9, bütçe açığı yüzde 1,1, kamu borç stokunun gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 42 seviyesinde bulunuyor. Letonya, mevcut ekonomik göstergeleriyle Avro Bölgesi'ne katılma şartlarını karşılıyor.
     Letonya'nın ardından Litvanya'nın da 2015 ya da 2016 yılında Avro Bölgesi'ne dahil olması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir