Lastik Sanayicileri Derneği Başkanı Bayman: -"Kış lastiği hepimizin can ve mal güvenliği için…

  • Yazı boyutu
Lastik Sanayicileri Derneği Başkanı Bayman:
  -"Kış lastiği hepimizin can ve mal güvenliği 
  için…

Lastik Sanayicileri Derneği Başkanı Bayman: -"Kış lastiği hepimizin can ve mal güvenliği için zorunlu olmalı"

Lastik Sanayicileri Derneği (LASDER) Başkanı ve Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, kış lastiği konusunun üreticilerin sosyal sorumluluğu olduğunu ve ilgili regülasyona tam destek verdiklerini bildirdi.
     Bayman yaptığı yazılı açıklamada, kış lastiğinin zorunlu olmasının, kış aylarında yüzde 20 artış gösteren trafik kazalarının önlenmesinde büyük rol oynadığını belirtti.
     Çoğu Avrupa ülkesinde ekim ve nisan ayları arasında zorunlu olan kış lastiği uygulamasının Türkiye'de de yürürlüğe girmesi için regülasyona tam destek verdiklerini bildiren Bayman, şunları kaydetti:
     "Kış aylarında oluşan özellikle karlı ve buzlu yollarda özel karışımı sayesinde yumuşaklığını ve tutunma özelliğini koruyan kış lastiklerinin, havanın 7 derecenin altına düştüğü her an kullanılması gerekiyor. Bu alışkanlığı kazanabilirsek her yıl özellikle İstanbul gibi metropollerde yaşanan trafik kazaları, can ve mal kayıpları ve mağduriyetlere son verebiliriz. Çünkü bu dönemlerde yolda kalan araçların çoğunda problem lastiklerden kaynaklanıyor. Oysa kış aylarında olması gerektiği gibi kış lastiği kullanılsa, herkes zorlu yol koşullarında rahatlıkla seyahat edebilir. Kış lastikleri yaz lastiklerinden farklı olarak içeriği ve tasarımıyla kış aylarında daha iyi tutunma ve fren mesafesi sağlar. Karlı zeminde, yaz lastikleriyle 50 kilometre hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşüyor. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk geliyor. Bu nedenle sürücüler kayan araç manzaralarını azaltmak ve can güvenliğini artırmak için lastik diş derinliklerini kontrol ettirmeli ve kış lastiği kullanmaya bir an önce başlamalı. Türkiye'nin lider lastik üreticisi olarak bu uygulamayı toplumumuzun güvenliği için sosyal sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Yakın bir zamanda yürürlüğe girmesini arzu ettiğimiz uygulama için geçiş sürecine her alanda katkı sağlıyoruz. Umuyoruz ki regülasyon ile birlikte lastik tüketicileri de kış lastiğinin gerekliliğinin farkına varacak ve kış koşullarında rahat ve güvenli yolculuk edecekler."
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir