LASDER: -"2012 yılında 104 bin ton ömrünü tamamlamış lastik topladık" -"Malzeme geri kazanım…

  • Yazı boyutu
LASDER:
  -"2012 yılında 104 bin ton ömrünü tamamlamış lastik topladık"
  -"Malzeme geri kazanım…

LASDER: -"2012 yılında 104 bin ton ömrünü tamamlamış lastik topladık" -"Malzeme geri kazanım firmalarının ÖTL'den elde ettikleri granül ve benzeri ürünlerin başkaca ürünlerin elde edilmesinde hammadde olarak kullanılmasının sonucu, yaklaşık olarak 100 milyon liralık ekonomik büyüklüğe ulaşıldı"

Lastik Sanayicileri Derneği'nin (LASDER) 2012 yılında topladığı ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL) miktarı 104 bin tonu buldu.
     Yapılan açıklamaya göre, LASDER, sadece eskiyen lastikleri doğaya kazandırmakla kalmayıp geri dönüşüm uygulamalarının gelişmesine ve istihdam yaratılmasına da katkı sağladı.
     Birlikte çalıştığı 9 yüklenici firma ve 11'e çıkan geri kazanım tesisi ile, 2012 yılı sonuna gelindiğinde LASDER'in toplama faaliyetlerine başladığı 2009 yılı Nisan ayından bu yana, yaklaşık 4 yılda toplanan ÖTL miktarı 280 bin tona ulaştı. Sadece 2012 yılında geri kazandırılan ÖTL miktarı ise 104 bin tonu buldu.
     Üretimlerinde hammadde olarak yalnızca ÖTL kullanabilen ve ÖTL'nin yerine geçebilecek herhangi bir ikame hammaddesi bulunmayan malzeme geri kazanım firmalarına 2012 yılında 77,6 bin ton ÖTL tedarik ve teslim eden LASDER, malzeme geri kazanım firmalarının granül ve diğer ürünlerin üretimine devam etmesine de kaynak sağladı. Söz konusu bu üretimin sonucunda, 2012 yılında 60 bin ton granül ve toz, 17 bin ton civarında çelik tel elde edildi.
     Malzeme geri kazanım firmalarının ÖTL'den elde ettikleri granül ve benzeri ürünlerin başkaca ürünlerin elde edilmesinde hammadde olarak kullanılmasının sonucu, yaklaşık olarak 100 milyon liralık ekonomik büyüklüğe ulaşıldı.
     Bununla birlikte geri kazanım faaliyetlerinde yaklaşık olarak 3 bin kişinin istihdam edildiği belirtildi. 26,3 bin ton ÖTL ise 5 çimento üretim tesisi tarafından alternatif enerji kaynağı olarak kullanıldı. Böylece 2012 yılında doğaya yaklaşık 9 bin 500 ton daha az karbondioksit salındığı ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir