"Lapseki şeftalisi" markalaşma yolunda...

  • Yazı boyutu
"Lapseki şeftalisi" markalaşma yolunda...

Her yıl 50 bin tonun üzerinde rekolte elde edilen Lapseki şeftalisinin markalaştırılması için çalışma başlatıldı

Lapseki ilçesinde, her yıl 50 bin ton üzerinde rekolte edilen şeftalinin markalaşması için çalışma başlatıldı.
     İlçe Ziraat Odası Başkanı Sadık Özdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Lapseki şeftalisi"nin, iklim ve doğa yapısından dolayı eşi bulunmaz özel aromaya sahip olduğunu, bu ürünü markalaştırmak istediklerini söyledi.
     Üretilen şeftalinin hem Türkiye'deki çeşitli illere gönderildiğini hem de ihraç edildiğini dile getiren Özdem, "Şeftalide üretim, her yıl hemen hemen aynı miktarda oluyor. Üreticilerimiz her geçen gün gittikçe bilinçleniyor. Yeni tür araştırması yaparak her yıl değişik zamanlarda bunların ekimini yapıyor, ürünü hasat ediyor" dedi.
     Özdem, 2011 yılında ilçe merkezi, Umurbey beldesi ile köylerde 60 bin ton dolayında üretim gerçekleştirildiğini, bu yıl ise bu rakamın 70 bin tona çıktığını bildirdi.
     "Çanakkale Domatesi", "Bayramiç Tüysüzü" gibi "Lapseki Şeftalisi"ne patent alarak, bu ürünü markalaştırmak istediklerini anlatan Özdem, "Meclis toplantısında aldığımız karar doğrultusunda çalışmalara başladık. Bu aşamada Güney Marmara Kalkınma Ajansı'na (GMKA) bir proje sunacağız. Bu proje onaylandığı takdirde ajans, yüzde 75 oranında hibe veriyor. Onayın ardından üreticilerimize yönelik yaklaşık 3 aylık eğitim programı düzenleyeceğiz. Bu aşamanın sonunda da mutlu sona ulaşıp, inşallah şeftalimizi markalaştıracağız" diye konuştu.
     İlçede 40 yıldır şeftali üretimi yapan Rıfat Kaşıkçı, bu yıl verimin oldukça iyi olduğunu ifade ederek, görüşlerini şöyle aktardı:
     "Geçen yıl 30 ton civarında şeftali hasat etmiştim. Bu yıl ise 40 tonluk hasat bekliyorum. Bölgedeki tüm üreticiler, şu anki durumdan memnun. Bana göre markalaşma, geç alınmış bir proje. Zaten biz şeftalide bir numarayız. İnşallah proje gerçekleşir."
    
    
    
    


Bu haberi 587 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir