Kuzey Kore'den Çin'e ekonomik ve ticari ziyaret -Uzmanlara göre, bu ziyaret Kuzey Kore'nin yeni…

  • Yazı boyutu
Kuzey Kore'den Çin'e ekonomik ve ticari ziyaret
  -Uzmanlara göre, bu ziyaret Kuzey Kore'nin
  yeni…

Kuzey Kore'den Çin'e ekonomik ve ticari ziyaret -Uzmanlara göre, bu ziyaret Kuzey Kore'nin yeni ekonomik stratejisinin bir parçası

Kuzey Kore'den Çin'e resmi bir ekonomik ve ticari heyetin geldiği ve müzakerelerde bulunduğu kaydedildi.
     Kuzey Kore Milli Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Jang Song Thaek'in başkanlığında gelen heyetin ekonomik gelişim bölgelerinin yanı sıra iki ülkenin sınırında bulunan Liaoning ve Cilin eyaletlerini ziyaret edeceğini belirtiliyor.
     Uzmanlar, bu mevcut ziyaretin Kore yarımadasındaki sorunlar başta olmak üzere Kuzey Kore'deki kıtlık ve sel felaketlerinin ardından ekonomik durumun iyileşmesine katkıda bulunacağını ifade ediyor.
     Ziyaretin Kuzey Kore'nin ekonomik ve zirai girişimler başlatmaya hazır olduğuna dair haberlerin ardından gerçekleşmesi dikkati çekerken, uzmanlar Jang'ın ziyaretinin Kuzey Kore'nin ekonomi reformu yolundaki yeni milli stratejisinin bir parçası olduğunu belirtiyor.
     Temel konuların ekonomik ilişkilere yoğunlaşacağı ifade edilirken, geçen ay Kuzey Kore Yüksek Halk Meclisi Prezidyum Başkanı Kim Yong-nam Vietnam'a üç günlük bir ziyarette bulunmuştu.
    
     -Kıtlık ve seller-
    
     Kuzey Kore ekonomisi başta kıtlık olmak üzere, yaptırımlar ve son zamanlarda ülkede meydana gelen seller nedeniyle zor durumda.
     Kore Merkezi Haber Ajansı son olarak sellerde 169 kişinin öldüğünü, 400 kişinin kaybolduğunu açıklamıştı.
     Uzmanlar, ülkenin son zamanlarda yaşadığı felaketlerle birlikte yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle Kuzey Kore'nin gündeminde ekonominin ilk sıralarda yer aldığını savunuyor.
     Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-il Mayıs 2010'da Çin'e yaptığı ziyarette, Çin ve Kuzey Kore arasında iki özel ekonomi bölgesi kurma hususunda mutabık kalmıştı.
    
     -İki ülke arasındaki ilişkiler-
    
     Çin Gümrük İdaresinin verilerine göre, Çin ve Kuzey Kore arasındaki ticaret 2010'da 3,5 milyar dolara ulaşmıştı.
     Uzmanlar, Kuzey Kore'nin diplomatik ve ekonomik faaliyetleri ile bir odak kayması yapabileceğini savunurken, bu sayede nükleer sorunlardan doğan baskıyı hafifletebileceğini iddia ediyor.
     Çinli uzmanlar yeni lider Kim Jong-un Çin ile ekonomik ilişkiler konusunda babasının siyasetini izlediğini ve izleyeceğini savunuyor.
     Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-il, özellikle ömrünün son dönemlerinde Çin'i sık sık ziyaret ediyordu. Kim Jong-un ise henüz Çin'e bir ziyarette bulunmadı.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir