Kuzey Irak'a kalitesiz mal giremeyecek -Ekonomi Bakanlığı Ürün Denetimi ve Güvenliği Genel Müdürü…

  • Yazı boyutu
Kuzey Irak'a kalitesiz mal giremeyecek
  -Ekonomi Bakanlığı Ürün Denetimi ve Güvenliği Genel Müdürü…

Kuzey Irak'a kalitesiz mal giremeyecek -Ekonomi Bakanlığı Ürün Denetimi ve Güvenliği Genel Müdürü Cömert: "Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarına tek bir kalitesiz malın girmesini arzu etmiyoruz. Bunun için denetimlerimizi artıracağız"

Ekonomi Bakanlığı Ürün Denetimi ve Güvenliği Genel Müdürü Mehmet Cömert, "Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı olan Irak'a tek bir kalitesiz malın girmesini arzu etmiyoruz. Bunun için denetimlerimizi artıracağız" dedi.
     Türkiye'den Irak'a ihraç edilen malların sevk öncesi inceleme kapsamına alınan yeni malların kontrol ve sertifikasyon gereklilikleriyle ilgili konuları tartışmak ve değerlendirmek üzere Türk ve Iraklı yetkililer Erbil'de bir araya geldi. Ekonomi Bakanlığı Ürün Denetimi ve Güvenliği Genel Müdürü Mehmet Cömert başkanlığında Ekonomi Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'ndan yetkililerin katıldığı toplantıda, Türkiye'den Irak'a ihraç edilecek ürünlerin denetimine ilişkin esaslar ve denetim kapsamına alınacak yeni ürünlerin sertifikasyon gereklilikleri ele alındı.
    
     -"Irak, Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı"-
    
     Ekonomi Bakanlığı Ürün Denetimi ve Güvenliği Genel Müdürü Cömert, Irak'ın son iki yıldır ihracatta artan payı ile ön sıralara yükseldiğini belirterek son 10 aylık verilere göre ise Almanya'dan sonra ikinci ihracat pazarı olduğunu söyledi. Türkiye'den Irak'a gelen malların yüzde 85'inin Kuzey Irak'a geldiğini kaydeden Cömert, "Bu, hem bizim için hem Kuzey Irak için güzel bir gelişme. Bunu muhafaza etmemiz lazım" diye konuştu.
     Irak yönetiminin savaş sonrası bazı idari ve hukuki yapıların bozulması sonucu vatandaşlarına kaliteli ürün sunma konusunda sıkıntı yaşadığını, Irak pazarının adeta kalitesiz malların istilasına uğradığını ileri süren Cömert, bunu önlemek için Irak hükümetinin, 2011'den bu yana sevk öncesi inceleme için Fransız Bureau Veritas ve İsveç SGS firmasına yetki verdiğini söyledi.
     Temmuz ayından bu yana malların denetimini yapan firmaların ihraç edilen her parti mal başına 320 dolar ücret aldığını hatırlatan Cömert, "Parti büyüdükçe bu rakam 3 bin 200 dolara kadar çıkıyor. Bu arada test yaptırırsa bunun da ücretini alıyor. Irak'a en fazla mal ihraç eden ülkelerden biri Türkiye olduğu için özellikle küçük ölçekli firmalarımızı, yani 20-30 bin dolarlık küçük partiler şeklinde ihracat yapan firmalarımızı doğrudan etkiliyor" dedi.
     1 Ocak 2013'ten sonra gıda ürünleri, mobilya ve seramik ürünlerinin de denetim kapsamına alınması için hazırlıkların yapıldığını belirten Cömert, "Mobilya ve seramik ürünleri eylül ayında denetim kapsamına alınacaktı. Biz bunu ertelettik. Şimdi de gıda ürünleri bu kapsama alınacak. Biz bunu zamana yaymaya, daha yumuşak bir geçişle olmasını sağlamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -"Mallarımızın kalitesine güveniyoruz"
    
     Türkiye'nin ihracat ürünlerinin 1996 yılından bu yana hem mevzuat hem de altyapı itibarıyla Avrupa Birliği sistemine uyumlu hale getirildiğini vurgulayan Cömert, şunları kaydetti:
     "Biz, mallarımızın kalitesine güveniyoruz. Belki ihraç pazarında hafif sapmalar olabiliyor ancak biz bundan sonra hiçbir pazara kalitesiz, kötü mal girmesini istemiyoruz. Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarına tek bir kalitesiz malın girmesini arzu etmiyoruz. Bunun için denetimlerimizi artıracağız"
    
    
    

Bu haberi 218 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir