"Kuzey Ege'de Kruvaziyer" için Türk-Yunan işbirliği -Türkiye Kruvaziyer Platformu Yürütme Kurulu…

  • Yazı boyutu
"Kuzey Ege'de Kruvaziyer" için Türk-Yunan işbirliği
  -Türkiye Kruvaziyer Platformu Yürütme Kurulu…

"Kuzey Ege'de Kruvaziyer" için Türk-Yunan işbirliği -Türkiye Kruvaziyer Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Demirtaş: "Rotaları ne kadar çizsek de, iki yakayı birleştirmeye çalışsak da Yunanistan ile aramızda hala büyük bir sorun var. O da vize sorunu"

Türkiye Kruvaziyer Platformu ile Yunanistan Kruvaziyer Platformu'nun "Kuzey Ege'de Kruvaziyer" adı altında kümelenme çalışması yapması için ortak karar alındığı bildirildi.
     İzmir Ticaret Odası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Yunanistan'ın Volos Kenti'nde düzenlenen "Doğu Akdeniz'de Kruvaziyer Turizmi ve Geleceği" başlıklı toplantıya katılan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kruvaziyer Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Türkiye Kruvaziyer Platformu ile Yunanistan Kruvaziyer Platformu'nun Kuzey Ege'de Kruvaziyer adı altında kümelenme çalışması yapması için ortak karar alındığını" belirtti.
     Midilli, Selanik, Kavala ve Volos limanlarını da kapsayacak şekilde Kuzey Ege kruvaziyer çalışmalarının altını çizen Demirtaş, İzmir Ticaret Odası ve Türkiye Kruvaziyer Platformu olarak Kuzey Ege için hazırladıkları İzmir, Kuşadası, Pire, Volos, Selanik, Dedeağaç, Çanakkale, Midilli, Çeşme, Bodrum, Fethiye ve Marmaris'i kapsayan rotaları sunarak şunları kaydetti:
     "Bu rotalar hayata geçerse iki taraf da, hem siz hem biz kazanırız. Ama rotaları ne kadar çizsek de iki yakayı birleştirmeye çalışsak da Yunanistan ile aramızda hala büyük bir sorun var. O da vize sorunu. Vize sorunu tam çözülmeden bu rotalar da tam bir sonuca ulaşamaz."
    
     -Vize sorununa dikkat çekildi-
    
     Yunan Seyahat Acenteleri Birliği (HATTA) Başkanı Yorgos Telonis de Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile ile uzun yıllardan beri yakın çalışma imkanı içinde olduklarını, paket programlar için mutlaka vize konusunda Türk-Yunan işbirliğinin olması gerektiğini belirtti.
     Rusya gibi Schengen Bölgesi içinde olmayan bazı ülkelere özel düzenlemeler getirilmesi için çalışmalar yapıldığını ifade eden Telonis, bu kapsamda Türkiye için de pilot bölge oluşturulabileceğini dile getirdi.
     Kruvaziyer ile ilgili konuşmaların sadece pozitif sonuçları olabileceğinin altını çizen Telonis, Volos ve İzmir-in aynı çizgi, aynı hat üzerinde bulunduğunu belirterek, bu limanlar etrafından dönen yeni güzergahların başarılı olabileceğine dikkati çekti.
     Akdeniz Limanlar Birliği (MECDRUISE) Başkanı Stavros Hacakos da kruvaziyer turizmde Akdeniz'in bir yükselme trendi içinde bulunduğuna işaret etti. Hacakos, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye'nin kruvaziyerde başarılı ülkeler olduğunu ancak ülkeler içinde önemsiz gibi görünen küçük limanların çok önemli bağlantılara işaret edebileceğini sözlerine ekledi.
     Yapılan kapalı toplantıda "Kuzey Ege Kruvaziyer Rotaları" kümelenme projesi kapsamında tüm odaların ortak bir çalışma içine girmesi ve tanıtım için işbirliği yapması, oluşacak bu sinerji ile birlikte aynı zamanda Yunanistan ve Türkiye arasında en önemli sorunu teşkil eden vize sorununun aşılması için çalışılması" konusunda karar alındı.
     Ekrem Demirtaş, bu toplantıda, mevcut durumda İzmir limanından Yunan Adalarına gitmekte olan kruvaziyer yolcularına vizesiz olarak yapılan turlara şu anda vize istendiğine işaret ederek herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. Demirtaş, "Sinerji grubumuz ile ülkemizin turizm bakanlarına birlikte gidelim, konuyu birlikte çözümü için ortaya koyalım" önerisinde bulundu.
     Toplantının sonunda İzmir Ticaret Odası ile Volos (Magnesia) Ticaret Odası arasında kardeş Oda anlaşması da imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir