Kuyumculardan BDDK'yı protesto -İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Kameroğlu: -"Türkiye'de bin…

  • Yazı boyutu
Kuyumculardan BDDK'yı protesto
  -İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Kameroğlu:
  -"Türkiye'de bin…

Kuyumculardan BDDK'yı protesto -İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Kameroğlu: -"Türkiye'de bin ton yastık altında, bin ton da kuyumcularda olmak üzere 2 bin ton civarında altın var" -"Cumhuriyet altınlarının bankalar tarafından alınıp satılması sektörün kabul edemeyeceği bir durumdur" -"Kuyumcular bankaların altın bayiliğini yapsın"

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Alaattin Kameroğlu, "Türkiye'de bin ton yastık altında, bin ton da kuyumcularda olmak üzere 2 bin ton civarında altın var" dedi.
     Kameroğlu, Türkiye kuyumcu oda ve derneklerince Ankara Sanayi Odası'nda (ASO) düzenlenen basın toplantısında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankalara Cumhuriyet ve ziynet altınlarını alıp satma yetkisi vermesinin sektörde yol açacağı sorunlara değindi.
     Yastık altındaki altının mevduata kazandırılması doğrultusunda toplanmasına değil, toplanma şekline karşı olduklarını ifade eden Kameroğlu, Cumhuriyet altınının bankalar tarafından alınıp satılacak olmasının sektör tarafından kabul edilemeyeceğini, bankalar ve kuyumcular arasında yaşanacak rekabetin her iki sektöre de büyük zararlar verebileceğini vurguladı.
     Kameroğlu, kuyumculuk sektörünün kar oranının cüzi olduğunun altını çizerek, bankalar tarafından satılacak altının Türkiye'de faaliyet gösteren yaklaşık 25 bin kuyumcuyu zorda bırakacağını savundu.
     Bankaların, kuyumcularının alanına girmesiyle birlikte, kuyumcuların iş hacminde daralma olacağını anlatan Kameroğlu, "Şu anda bankaların mevduatında 160-170 ton civarında has altın hesabı var. Vatandaşın kulağındaki küpe, kolye, bilezik gibi takı cinsinden yaklaşık 30 ton altın bankalar tarafından toplandı. Kuyumcular gramında 50 kuruş para kazanmış olsa, 30 tonun karşılığında 15 milyon lira sektörün cebinden alınmış olacak" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -BDDK'nın önüne siyah çelenk-
    
     Kameroğlu, söz konusu 30 ton altının banka ekspertizlerinin inisiyatifinde toplandıklarını söyleyerek, en büyük sorunun, bankalarda ekspertiz görevini üstlenen kişilerin yeterli bilgiye sahip olmamalarından kaynaklandığını öne sürdü.
     Bilgi birikimi yeterli olmayan eksperlerin vatandaşları da mağdur ettiklerini ileri süren Kameroğlu, "Yanlış hesaplama nedeniyle vatandaşlar kuyumcudan daha fazla zarar ettiği" iddiasında bulundu.
     Kameroğlu, karşılıklı kazan kazan prensibi doğrultusunda hareket eden bankalar dışında hiç bir bankayla çalışmayacaklarını belirterek, kuyumcuların bankaların altın bayiliğini yapması önerisinde bulundu.
     Basın toplantısının ardından Türkiye kuyumcu oda ve dernekleri, BDDK binasının önünde bankaların altın satışını eleştiren bir açıklama yaparak, siyah çelenk ve temsili olarak pos cihazları bıraktılar.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir