Kuyulara sayaç takma uygulamasının ertelenmesi -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Erteleme…

  • Yazı boyutu
Kuyulara sayaç takma uygulamasının ertelenmesi
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Erteleme…

Kuyulara sayaç takma uygulamasının ertelenmesi -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Erteleme çiftçimize bir yıl kazandıracak. Önlemler alınarak uygulama başlarsa, üreticilerimiz zor durumda kalmaz"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yer altı sularına sayaç takma zorunluluğunun 6427 sayılı kanunla ertelenmesinin çiftçiye bir yıl kazandıracağını bildirerek, "Önlemler alınarak uygulama başlarsa, üreticilerimiz zor durumda kalmaz" değerlendirmesinde bulundu.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, TZOB'un girişimleri sayesinde son tarihi 25 Şubat 2013 olan yer altı sularına sayaç takma zorunluluğunun, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan 6427 sayılı kanunla bir yıl ertelendiğini bildirdi. Bayraktar, alınan tedbirlerin alt yapısı oluşturularak uygulanması gerektiğini, aksi halde üreticilerin üretim yapmakta zorlanacaklarını ifade etti.
     Çiftçilerin sayaç masraflarını bile karşılayamayacaklarını her fırsatta gündeme getirdiklerini anlatan Bayraktar, uygulamanın önlem alınarak başlaması halinde üreticilerin zor durumda kalmayacağını kaydetti.
     Kanunun ertelenmesiyle aynı sıkıntıların tekrar oluşmaması için ilgili kurumların da yer alacağı bir proje hazırlanması ve bu projeyle yer altı sularını korumak için üreticinin daha az su tüketen kültür bitkileri tarımına teşvik edilmesi gerektiğine işaret eden Bayraktar, şu görüşleri bildirdi:
     "Üreticinin teşvik edilebilmesi için, üretimini yaptığı en fazla gelir getiren fakat fazla su tüketen ürün ile kuruda yetişen ürün arasındaki gelir farkı, ürün fark ödemesi desteği olarak üreticiye verilerek sağlanmalıdır. Tarım arazilerimizin yaklaşık 8,5 milyon hektarı teknik ve ekonomik olarak yer altı ve yer üstü sularla sulanabilir özellikte olup, bunun ancak 5,6 milyon hektarı sulamaya açılmıştır. Konya Ovası Projesi (KOP), Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) gibi sulama projelerinin tamamlanmasıyla sulanan alanlarımız daha da genişleyecek ve dolayısıyla mevcut su potansiyelimize olan ihtiyaç artacaktır."
     Mode sulama sistemlerinin artırılmasının işçilik masraflarını düşüreceğini, kısa zamanda yüksek verim alınmasını sağlayacağını dile getiren Bayraktar, topraklarda çoraklaşmanın önlenmesi ve en önemlisi mevcut su potansiyelinin verimli bir şekilde kullanılmasıyla, su israfının önüne geçilmiş olunacağına dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir