Kuveyt Türk "Sağlam Finansal Kararlar" Toplantısı -Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş Genel Müdürü…

  • Yazı boyutu
Kuveyt Türk "Sağlam Finansal Kararlar" Toplantısı
  -Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş Genel Müdürü…

Kuveyt Türk "Sağlam Finansal Kararlar" Toplantısı -Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş Genel Müdürü Uyan: -"Uzun yıllara dayanan uğraşların sonucunda bugün kira sertifikası katma değeri yüksek yeni bir ekonomik varlık ve yeni bir enstrüman olarak ülke ekonomisinde hak ettiği ilgiyi görmektedir" -"Yastık altındaki altının Türk ekonomisine kazandırılmasıyla yaklaşık 16 milyar liralık yerli bir kaynak kayıt altına alındı"

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş Genel Müdürü Ufuk Uyan, "Uzun yıllara dayanan uğraşların sonucunda bugün kira sertifikası katma değeri yüksek yeni bir ekonomik varlık ve yeni bir enstrüman olarak ülke ekonomisinde hak ettiği ilgiyi görmektedir" dedi.
     Uyan, Hilton Kayseri Oteli'nde düzenlenen "İşin Doğrusu; Etik Bankacılık ve Sağlam Finansal Kararlar" toplantısında yaptığı konuşmada, KOBİ'ler için yeni kaynaklar oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.
     Uzun vade ve düşük maliyetli yeni yurtdışı kaynağı olan kira sertifikasının (sukuk), artık yeni bir ekonomik ürün haline geldiğini ifade eden Uyan, "Uzun yıllara dayanan uğraşların sonucunda bugün kira sertifikası katma değeri yüksek yeni bir ekonomik varlık ve yeni bir enstrüman olarak ülke ekonomisinde hak ettiği ilgiyi görmektedir" dedi.
     Geçen yıl Kira Sertifikaları Tebliğ kapsamında ihraç edilen ilk sukuk olma özelliğini taşıyan 5 yıl vadeli 350 milyon dolarlık işlemi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Uyan, Kuveyt Türk'ün açmış olduğu bu yeni kanalın benzer nitelikli yeni projeler ve faaliyetlere cesaret vermesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
    
     -"Türkiye'deki 'yastık altı serveti" Türk ekonomisine kazandırdık"-
    
     Uyan, 2007 yılından beri bankaların altına olan ilgisi sayesinde atıl vaziyetteki bu önemli servetin yine bankacılık sektörü aracılığıyla Türk ekonomisine kazandırıldığını belirtti.
     Türkiye'deki "yastık altı servetin" Türk ekonomisine kazandırıldığını vurgulayan Uyan, "Yastık altındaki altının Türk ekonomisine kazandırılmasıyla yaklaşık 16 milyar liralık yerli bir kaynak kayıt altına alındı. Dolayısıyla bu gelişme bankacılık sektörünün özel sektör girişimi olmasına rağmen kamu ve ülke ekonomisine sağladığı katma değeri gösteriyor" diye konuştu.
     Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz da farklı sektörlerdeki birçok firmayla yıllardır sürdürdükleri finansal deneyimlerini örnekleriyle paylaştı.
     Bir firmanın ayakta kalabilmesi için en önemli kaynağının nakit olduğuna dikkati çeken Yılmaz, güçlü bir nakit akışı için ilk önce, "İşletme sermayeniz yeterli mi-", "Ödeme ve alacaklarınızın vadesi uyumlu mu-" ve "Hazırda kullanılabilecek ek fon kaynaklarınız var mı-" sorularına cevap vermek gerektiğini belirtti.
     Kredi kartına borçlanmak ve tüketici kredisi çekip ödemeleri karşılamanın yanlış olduğuna da değinen Yılmaz, nakit ve borç ilişkilerinin basit olması gerektiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 226 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir