Kütahyalı iş adamlarından Makedonya'ya ziyaret -Kütahya Valisi Çiftçi'nin de aralarında bulunduğu…

  • Yazı boyutu
Kütahyalı iş adamlarından Makedonya'ya ziyaret
  -Kütahya Valisi Çiftçi'nin de aralarında bulunduğu…

Kütahyalı iş adamlarından Makedonya'ya ziyaret -Kütahya Valisi Çiftçi'nin de aralarında bulunduğu 44 kişilik heyet, Makedonya'da yatırım imkanlarıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'nin de aralarında bulunduğu Kütahya Ticaret Odası yöneticileri ve üyelerinden oluşan 44 kişilik heyet Makedonya'da birtakım ziyaretlerde bulundu.
     Makedonya-Türkiye Ticaret Odası'nın organizasyonunda düzenlenen toplantıya katılan heyet, ülkedeki iş olanakları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Şenol Türkyılmaz, Türk şirketlerinin ülkeye büyük ilgi gösterdiğini söyledi.
     Toplantıya katılan heyeti Makedonya'da yatırım yapmaya davet eden Türkyılmaz, "Makedonya'da ticaret ve yatırım anlamında ciddi bir fırsat yakalanabilir" diye konuştu.
     İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik altyapının tamamlandığını kaydeden Türkyılmaz, "Sıfır gümrükle ürünlerinizi satabilme imkanına sahipsiniz. Burada ürettiklerinizi de Avrupa pazarına satabilirsiniz. Ayrıca iş gücü ve enerji maliyetlerinin düşük olması sebebiyle de masraflar ciddi anlamada düşük" diye konuştu.
     Makedonya'nın bölgede adeta "dağıtım istasyonu" olduğunu söyleyen Makedonya-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Eyüp Kahveci ise, "Avrupa'ya mal satan birisi için burada üretim yapmak Türkiye'de üretim yapmakla kıyaslandığında yüzde 15 ile yüzde 35 arasında daha ucuz" dedi.
     Kahveci, ülkedeki vergi mevzuatının, ham maddeye erişimin ve iş gücünün ucuz olmasının buradaki üretim maliyetini düşürdüğünü ifade etti.
     Kütahya'dan gelen heyet, Makedonya'daki diğer şehirleri de ziyaret ettikten sonra Kosova'ya geçecek.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir