Kütahya İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar…

  • Yazı boyutu
Kütahya İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar…

Kütahya İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şelli: "Dünyada tarımsal büyüklükte 10 yılda 11'inci sıradan 7'inci sıraya geldiysek, 2023 yılında ilk 5 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, "Dünyada tarımsal büyüklükte 10 yılda 11'inci sıradan 7'inci sıraya geldiysek, 2023 yılında ilk 5 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz" dedi.
     Şelli, Kütahya Hilton Garden Inn Oteli'nde düzenlenen "Kütahya İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı"nda, tarım ve hayvancılıkta yaklaşık 10 yıl önce çeşitli stratejilerin yer aldığı bir vizyon ortaya konulduğunu bildirdi.
     Bilinen uygulamalar yerine farklı stratejiler geliştirildiğini anlatan Şelli, tarımsal uygulamalardaki başarılara bakıldığında bunun daha iyi anlaşıldığını söyledi.
     Son 10 yılda tarım sektörünün geldiği noktayı ekonomik göstergelerin net biçimde ortaya koyduğunu dile getiren Şelli, şöyle devam etti:
     "Türkiye'de tarım sektörünün 10 yıl önceki toplam gayri safi hasılası 23 milyar dolardı, 2011 yılında bu miktar 65 milyar doları aştı. Türkiye'nin 4 milyar dolar olan yıllık tarımsal ihracatı, 15 milyar doları aştı. Tarım sektörü son 9 yılın 8'inde pozitif büyüme gösterdi. Bundan 10 yıl önce Türkiye'nin tarımsal büyüklüğü dünyada 11'inci sıradaydı, şimdi 7'inci sıraya yükseldi. Avrupa'da ise birinci sıradayız. Son yıllarda İspanya ve İtalya gibi ülkeleri de geçtik."
     Türkiye'nin tarımsal fotoğrafı ele alındığında uluslararası başarıların yeterli olmadığını ifade eden Şelli, 2023 yılı için yeni hedefler belirlendiğini anlattı.
     "Dünyada tarımsal büyüklükte 10 yılda 11'inci sıradan 7'inci sıraya geldiysek, 2023 yılında ilk 5 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz" diyen Şelli, 2023 yılı ana hedeflerinin, 40 milyar dolar tarımsal ihracat ve 150 milyar dolar tarımsal gayri safi milli hasıla olduğunu sözlerine ekledi.
     Toplantıya, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Başkanı Mustafa İça, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Satıcı ile şube müdürleri katıldı.
    
    
    

Bu haberi 326 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir