Kütahya'da troleybüs üretimi için fabrika kurulması girişimi

  • Yazı boyutu
Kütahya'da troleybüs üretimi için fabrika kurulması girişimi

Belediye Başkanı İça: "Kütahya'da troleybüs fabrikası kurulması için Macar firma yetkilileriyle iyi niyet protokolü imzaladık"

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, kentte troleybüs (elektrikli otobüs) üretimi ve troleybüs hatları kurulması için Macaristan'dan iki firmanın yetkilileriyle "iyi niyet protokolü" imzaladıklarını bildirdi.
     İça, Belediye Sosyal Tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, toplu ulaşımda yaşlı ve engelliler için kolaylık sağlanmasının, yasal zorunluluk olduğunu anımsattı.
     Toplu ulaşım araçlarının alçak tabanlı olması gerektiğini belirten İça, hem yaşlı ve engelliler için düşünülen kolaylıklara hem de çevreci özelliğe sahip olmayan toplu ulaşım araçlarının bundan sonraki süreçte kullanılamayacağını anlattı.
     İça, bu nedenlerle kentteki toplu ulaşımda otobüs yerine troleybüse yöneldiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:
     "Belediye Meclisi'mizin aldığı karar doğrultusunda çalışma başlattık. Troleybüs hatları kurulması için ağustos ayında ihale düzenleyeceğiz. Bununla ilgili Zafer Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle fizibilite raporlarını hazırlattık. Tabii ki, bu troleybüs için özel yollar olması gerekiyor. Eski hatların kullanılması düşünülemez. Troleybüs hatları, Dumlupınar Üniversitesi'nin Merkez ve Germiyan yerleşkeleri arasında olacak. Bunu, Kütahya ve kentin sanayileşmesi adına fırsat olarak değerlendiriyoruz."
     Troleybüs konusunda ileri düzeyde olan Ikarus ve Skoda adlı firmaların Macaristan'daki yetkilileriyle temasa geçtiklerini ifade eden İça, 6 Haziran'da Macaristan'ın Avrupa Birliği Bakanı ile görüştüğünü belirtti.
     İça, görüşmelerin olumlu geçtiğini anlatarak, "Kütahya'da troleybüs fabrikası kurulması için Macar firma yetkilileriyle iyi niyet protokolü imzaladık. Bu sektörün Kütahya'da kurulması, sadece bizim için değil, çevre illerin de faydalanabileceği bir sanayi olacaktır. Bu elektrikli otobüslerin büyük bir pazarı var. Kütahya bu konuda büyük bir cazibe merkezi konumuna gelecektir" dedi.
     Kütahya'da troleybüs üretimine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın da destek verdiğini bildiren İça, ilgili firma yetkililerin hazırlayacağı dosyaları bakanlığa sunacağını ve bürokratik işlemlerin ardından fabrikanın kurulması için girişimlere başlayacaklarını sözlerine ekledi.
    
    
    


Bu haberi 257 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir