Kütahya'da "bor katkılı çimento"

  • Yazı boyutu
Kütahya'da "bor katkılı çimento"

Kütahya'da "bor katkılı çimento" üretim tesisi kurulması - Emet'te kurulması planlanan tesisle ilgili ÇED raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca kabul edildi

Kütahya'nın Emet ilçesinde, bor katkılı çimento üretilmesi amacıyla kurulması planlanan tesisle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca kabul edilerek, rapor hakkında "çevresel etki değerlendirmesi olumlu kararı" verildi.
     Kütahya Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Borçim Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından ilçenin Ovacık mevkisinde "Borçim Çimento Fabrikası" kurulmasının planlandığı anımsatıldı.
     Projeyle ilgili hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulan ÇED raporunun, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 8'inci maddesi gereği oluşturulan komisyon tarafından incelendiği duyurulan açıklamada, şöyle denildi:
     "ÇED raporu, yönetmeliğin 12'nci maddesi hükümleri çerçevesinde halkın görüş ve önerileri de dikkate alınarak incelenmiş, değerlendirilmiş ve nihai olarak kabul edilmiştir. Yönetmeliğin 14'üncü maddesi gereği nihai ÇED raporu, Bakanlığımıza sunulmuş, 'Borçim Çimento Fabrikası' projesi için 'çevresel etki değerlendirmesi olumlu kararı' verilmiştir."
    
     -"Çalışmalarımızı kısa sürede tamamlamak istiyoruz"-

    
     Borçim Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyadaki bor rezervinin yaklaşık yüzde 70'inin Türkiye'de, Türkiye'deki rezervin yüzde 70'e yakınının Emet'te bulunduğunu anımsattı.
     Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından geliştirilen bor katkılı çimentonun üretimi için yürüttükleri çalışmalarda sona yaklaşmak üzere olduklarını belirten Yıldırım, şunları söyledi:
     "Fabrikanın kurulması için gerekli olan ÇED raporu, halkımıza duyuru amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda askıya çıkarılmıştır. Rapor, 14 Haziran günü mesai bitimine kadar askıda kaldıktan sonra Bakan Erdoğan Bayraktar'ın onayına sunulacaktır. Onayın ardından tesisi kurmayı hedefliyoruz. Tesisin kurulacağı alan için Ovacık mevkisinde arsa ve tarlaları bulunan çok sayıda vatandaş, bu gayrimenkullerini şirketimize satmayı taahhüt etmiştir. Çalışmalarımızı kısa sürede tamamlamak istiyoruz."


Bu haberi 283 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir